O zmenách v prípade potratov opäť hovoria poslanci

Aktualizované:
Poslanci Národnej rady SR pokračujú v rokovaní. Jednou z tém, ktoré majú dnes prerokovať, sú zmeny v prípade potratov. Tie by mali byť podľa niektorých návrhov výrazne obmedzené.

V úvode šiesteho dňa 32. schôdze pokračovali zákonodarcovia v diskusii k dvom návrhom na zmeny v oblasti potratov. Novely zákona o umelom prerušení tehotenstva predložili koaličný poslanec za OĽANO Martin Čepček a opozičná strana ĽSNS.

Oba návrhy hovoria o tom, aby sa potraty vykonávali iba vo vymedzených prípadoch. Napríklad len vtedy, ak nie je možné inak zachrániť život ženy alebo ak by nebolo možné inak zabrániť trvalému a vážnemu poškodeniu zdravia matky. 

Potraty by sa podľa návrhov mohli vykonávať aj vtedy, ak má nenarodené dieťa diagnostikované ťažké poškodenie zdravia, respektíve ak ide o preukázateľne geneticky chybný vývoj plodu a tehotenstvo nepresiahlo 24 týždňov alebo ak "je tehotenstvo následkom spáchania trestného činu na matke a trvanie tehotenstva nepresahuje 12 týždňov".

TOP videá

Poslanci sa z rokovania ospravedlnili

Do diskusie sa doteraz zapájali okrem opozičných poslancov aj zákonodarcovia za OĽANO či Jana Bittó Cigániková z SaS. Poslanci sa v otázke úpravy oblasti potratov nezhodujú. Do diskusie je prihlásených ešte niekoľko členov parlamentu.

Viacerí poslanci sa z piatkového rokovania ospravedlnili. V piatok by sa nemalo v NR SR ani hlasovať o prerokovaných bodoch, zmenu si odsúhlasilo plénum.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá