V Česku potvrdili 99 prípadov delta variantu, situácia môže byť vážnejšia

V Česku potvrdili 99 prípadov delta variantu, situácia môže byť vážnejšia
Zdroj foto: TASR
Českí odborníci sa zhodujú, že Česko nemá šancu sa vyhnúť novým variantom koronavírusu vrátane nákazlivého variantu delta, ktorý prvýkrát zaznamenali v Indii. Na území ČR dosiaľ potvrdili celkovo 99 prípadov nákazy týmto variantom.

S týždenným oneskorením, ktoré je dôsledkom procesu sekvenovania, môže byť reálna situácia už v tejto chvíli oveľa vážnejšia. Vedecké pracoviská, ktoré od začiatku roka dobrovoľne sekvenujú vzorky nakazených ochorením COVID-19, aktuálne dáta zverejnili v stredu.

Michal Kolář, vedúci oddelenia genomiky a bioinformatiky v Ústave molekulárnej genetiky Akadémie vied ČR, v Českej televízii povedal, že dáta sa veľmi zmenili cez víkend. Do piatka bol variant delta potvrdený sekvenovaním v 33 vzorkách, ale cez víkend ich počet výrazne stúpol na 99. "Okrem toho nie sú všetky vzorky spojené s cestovnou anamnézou," dodal Kolář.

Prišiel skôr, ako čakali

Variant delta, ktorý podľa anglického úradu verejného zdravotníctva zvyšuje riziko hospitalizácie v porovnaní s britským variantom (alfa) viac ako 2,5-násobne, prišiel do Česka zjavne skôr, než sa očakávalo. Vírus tým však určite nekončí. "Každé dva týždne sa zafixuje jedna mutácia, teda variant, ktorá v populácii zostane," upozornil Kolář.

Podľa najnovšej správy Národného referenčného laboratóriá zachytené mutácie delta pochádzali z Prahy, Moravskosliezskeho, Ústeckého, Libereckého, Královohradeckého kraja a z kraja Vysočina, dodali Novinky.cz.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá