Heger zo summitu EÚ: Musíme sa venovať variantu delta a jeho rizikám

Lídri EÚ musia na summite v Bruseli pri debatách o ochorení Covid-19 venovať pozornosť variantu delta, ktorý je už prítomný aj na Slovensku. V prípade migrácie je pozícia Slovenska nemenná. Po príchode na summit EÚ to uviedol slovenský premiér Eduard Heger.

Covid je veľkou témou

Premiér pripomenul, že aj na júnovom summite je boj proti pandémii ochorenia Covid-19 "veľkou témou". Privítal, že sa už rozbieha vydávanie digitálnych osvedčení, takzvaných Covid pasov, ktoré sú dôležité pre voľný pohyb Európanov medzi členskými krajinami EÚ.

Podľa jeho slov by okruh debát o boji proti pandémii mal byť aj z podnetu slovenskej strany viac zameraný na šírenie variantu delta nového typu koronavírusu, ktorý už bol zaznamenaný aj na území Slovenska. "Tomuto sa musíme venovať, aké sú riziká, ako sú na to jednotlivé členské krajiny pripravené," vysvetlil.

Diskutuje sa aj o migrácii a Rusku

Upozornil, že ďalšími témami sú migrácia a obnova ekonomík členských krajín po koronakríze, aj vďaka prvej sérii schvaľovania národných plánov obnovy a odolnosti zo strany Európskej komisie. "Čo sa týka migrácie stanovisko Slovenska je konštantné a konzistentné. My sme za to, aby sa riešila migrácia v krajinách pôvodu a tranzitu" dodal.

Ocenil, že diskusie o Rusku prechádzajú do novej fázy, do takzvanej strategickej diskusie. Na otázku, ako vníma návrh Nemecka na usporiadanie mimoriadneho summitu EÚ - Rusko, odpovedal, že najskôr si treba ujasniť spoločnú európsku pozíciu, aby predtým vedeli krajiny EÚ, čo vlastne chcú Rusku povedať. Až následne by sa mali dohodnúť, v akom osadení takýto summit pripraviť, kedy a kde. V tomto smere však Heger od štvrtkových diskusií neočakáva nejaké konkrétne závery.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá