Kanada hlási príšerný nález. Stovky detských hrobov našli pri ďalšej cirkevnej škole

Kanada hlási príšerný nález. Stovky detských hrobov našli pri ďalšej cirkevnej škole
Zdroj foto: TASR/AP
Budova školy v meste Kamloops v provincii Britská Kolumbia.
V blízkosti bývalej internátnej cirkevnej školy pre deti pôvodných obyvateľov v západnej Kanade sa našli stovky neoznačených hrobov, informovali v stredu kanadské médiá. Prekopávanie pozemku v okolí bývalej školy, ktorá sa nachádza v meste Marieval v provincii Saskatchewan a patrila katolíckej cirkvi, sa začalo už koncom mája.

Deti indiánov, inuitov a Métisov

Predchádzal tomu nález pozostatkov 215 detí pochovaných na pozemku bývalej cirkevnej internátnej školy v meste Kamloops v provincii Britská Kolumbia, pripomína agentúra AFP. Táto škola v Britskej Kolumbii bola najväčšou spomedzi 139 rezidenčných škôl založených v Kanade koncom 19. storočia. Cieľom týchto škôl bola asimilácia pôvodného obyvateľstva.

Celkovo bolo v Kanade do takýchto škôl nútene zapísaných približne 150.000 detí indiánov, inuitov a Métisov. Žiaci sa zo strany učiteľov a vychovávateľov veľmi často stretávali s fyzickým a sexuálnym násilím, pričom cieľom takýchto zariadení bolo zbaviť ich vlastnej kultúry i materinského jazyka.

Vykopávky pri školách

Po objave pozostatkov Kamloopse sa s pomocou vládnych orgánov uskutočnili vykopávky v blízkosti niekoľkých ďalších bývalých škôl pre deti pôvodných obyvateľov po celej Kanade.      

Vo vyhlásení citovanom niekoľkými kanadskými médiami, vrátane CBC a CTV, komunita Cowessess uviedla, že objav stoviek neoznačených hrobov v Marievale je šokujúci. Pokiaľ ide o neoznačené hroby, najnovší nález je "doposiaľ najvýznamnejší," uviedla Federácia nezávislých pôvodných národov.

Vládna vyšetrovacia komisia pred časom deklarovala, že Kanada svojím konaním voči potomkom pôvodných obyvateľov a ich rodinám spáchala "kultúrnu genocídu".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá