Účastníci národného boja za oslobodenie dostanú príplatok 630 eur

Účastníci národného boja za oslobodenie dostanú príplatok 630 eur
Zdroj foto: TASR/KR PZ (ilu)
Účastníci národného boja za oslobodenie v septembri dostanú 630 eur ako jednorazový príplatok k finančnému príspevku. Vyplýva to zo zákona o poskytovaní príspevku účastníkom národného boja za oslobodenie a vdovám a vdovcom po týchto osobách, ktorý v utorok schválili poslanci národnej rady.

Cieľom má byť jednak ocenenie účasti v národnom boji za oslobodenie, ale aj zlepšenie sociálnej situácie priamych účastníkov odboja.

"Pri príležitosti 75. výročia skončenia druhej svetovej vojny, ktoré sme si pripomenuli v roku 2020, sa považuje za významné oceniť osoby, ktoré sa ako príslušníci československej armády na Slovensku či v zahraničí, ako príslušníci spojeneckej armády a ako partizáni priamo 'so zbraňou v ruke' alebo ako pomocníci partizánov zúčastnili na vojenských operáciách počas druhej svetovej vojny. Tieto osoby v boji za slobodu a demokraciu riskovali svoj život, ako aj životy svojich rodinných príslušníkov. Nespochybniteľnou mierou prispeli k víťazstvu nad fašizmom a sú vzorom a inšpiráciou predovšetkým pre mladých ľudí, aby si vážili hodnoty mieru a slobody," argumentujú predkladatelia.

Legislatíva má nadobudnúť účinnosť 1. augusta tohto roka. Jednorazový príspevok tak má následne platiteľ dôchodku oprávneným osobám vyplatiť do 30. septembra 2021.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá