Slovenská pošta dostala pokutu vyše pol milióna eur

Aktualizované:
Slovenská pošta dostala pokutu vyše pol milióna eur
Zdroj foto: TASR/Erika Ďurčová
Slovenská pošta bude musieť zaplatiť vysokú pokutu. Tú jej udelil Úrad pre verejné obstarávanie za porušenie postupov.

Úrad pre verejné obstarávanie uložil Slovenskej pošte za porušenie postupov pri verejnom obstarávaní a z toho vyplývajúce nesprávne stanovenia predpokladanej hodnoty zákazky pokutu v celkovej výške 615.441,88 eur. V utorok o tom informoval úrad.

Zákazka sa podľa úradu týkala postupu, ktorý Slovenská pošta zvolila pred uzatvorením zmluvy o spolupráci pri využívaní poštových kariet na služby elektronického stravovania so spoločnosťou GGFS.

Vážne porušenie zákona

Danú zákazku kontrolovaný (Slovenská pošta) nezadával postupmi podľa zákona o verejnom obstarávaní, a to v dôsledku nesprávneho stanovenia predpokladanej hodnoty zákazky, ktoré malo za následok zníženie predpokladanej hodnoty zákazky pod finančný limit stanovený v zákone o verejnom obstarávaní,“ uviedol predseda úradu Miroslav Hlivák.

Pošta sa tak podľa Úradu pre verejné obstarávanie vyhla verejnému obstarávaniu s postupom pre zadávanie nadlimitnej zákazky. Podľa Hliváka išlo v tomto prípade o tak vážne porušenie zákona o verejnom obstarávaní, pri ktorom úrad ukladá pokutu vo výške päť percent zo zmluvnej ceny. „Keďže ale Slovenská pošta súhlasila so všetkými zisteniami úradu, úrad znížil pokutu o polovicu. Môžem ešte potvrdiť, že úrad na základe uzatvorených memoránd o spolupráci postúpi výsledok uvedenej kontroly aj na príslušné kontrolné orgány,“ uzavrel Hlivák.

Pôvodne bola pokuta vyššia

Hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková spresnila, že kontrola a pokuta od úradu sa týkala obstarávanie z roku 2017, teda obdobia jedného z predchádzajúcich manažmentov spoločnosti. „Slovenská pošta uznala argumentáciu Úradu pre verejné obstarávanie, a tak dosiahla uloženie pokuty vo výške 50 % z pôvodne určenej výšky pokuty,“ dodala Dorčáková.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá