Explózia plynovodu zranila desiatky tureckých vojakov

Explózia plynovodu zranila desiatky tureckých vojakov
Zdroj foto: SITA
Dodávky iránskeho zemného plynu do Turecka sa vo štvrtok večer zastavili kvôli výbuchu plynovodu vo východnom Turecku. Explózia spôsobila zranenia 28 vojakov, ktorí prechádzali okolo vo vozidle.

Informovala o tom dnes turecká vláda a predstavitelia energetiky. K explózii došlo v oblasti mesta Eleşkirt v tureckej provincii Agri. Bezprostredne nebolo jasné, čo výbuch vyvolalo a kedy sa obnovia dodávky zemného plynu, poznamenáva agentúra Reuters.

K zodpovednosti za opakované útoky na plynovody a ropovody v Turecku sa prihlasovala zakázaná militantná organizácia Strana kurdských pracujúcich, ktorá 28 rokov vedie ozbrojený boj proti tureckému štátu, čo si už vyžiadalo vyše 40.000 ľudských životov.

Dodávky zemného plynu z Iránu sa zastavili aj začiatkom tohto mesiaca po explózii vo východnom Turecku a obnovené boli o týždeň.

Niekoľkokrát boli v posledných mesiacoch prerušené takisto dodávky ropy z Iraku do Turecka, ktorá prúdi strategickým ropovodom medzi mestami Kirkúk a Ceyhan. Podľa podozrenia úradov išlo o sabotáž strany PKK, ktorú Turecko, Spojené štáty a Európska únia pokladajú za teroristickú organizáciu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá