Optimizmus v NHL skončil, zmluva opäť v nedohľadne

Aktualizované:
Optimizmus v NHL skončil, zmluva opäť v nedohľadne
Zdroj foto: SITA
Na štvrtkovom stretnutí v Toronte zástupcovia hráčskej asociácie NHLPA najskôr odmietli utorkový návrh vedenia súťaže o dôležitých ekonomických otázkach a následne predložili tri protinávrhy, ktoré však funkcionári NHL okamžite zmietli zo stola.

Nádej na začiatok sezóny sa zmenila na frustráciu. Po utorku sa hovorilo, že v prípade dohody by sa sezóna mohla začať 2. novembra. Jablkom sváru je ekonomika a predovšetkým delenie výnosov ligy. NHL v utorok navrhla rozdelenie medzi majiteľov a hráčov v pomere 50:50, čo napokon NHLPA vzhľadom na ďalšie body neakceptovala.

Na štvrtkové stretnutie do Toronta prišli silné rokovacie tímy. Komisárovi NHL Garymu Bettmanovi a jeho zástupcovi Billovi Dalymu pomáhali aj majitelia klubov Jeremy Jacobs (Boston), Craig Leopold (Minnesota), Murray Edwards (Calgary) a Ted Leonsis (Washington), za hráčsku asociáciu NHLPA prišli okrem obvyklých vyjednávačov Donalda a Steva Fehrovcov aj Sidney Crosby, Jonathan Toews, Jarome Iginla, Eric Staal a ďalší 14 hráči.

Návrhy NHLPA nesledovali líniu, ktorú navrhla NHL. Podľa Bettmana hráčske odbory urobili krok späť. "Dnešné rokovania boli veľmi krátke. Nemali sme si vlastne čo povedať. V tejto chvíli nepoznáme termín ďalších rozhovorov. Náš návrh o delení ziskov rovnakým dielom bol najlepšou možnosťou. Dali sme hráčskej asociácii všetko, čo sme mohli dať. S pribúdajúcim časom bude ťažšie a ťažšie uzavrieť dohodu. NHLPA nám síce dala tri návrhy, ale ani jeden z dlhodobého hľadiska nezaručoval delenie výnosov 50:50. Je jasné, že sa nerozprávame rovnakým jazykom," uviedol Gary Bettman.

Komisár ligy však ostáva optimista a verí, že sa nájde kompromis a dohoda sa zrodí do 25. októbra, aby 2. novembra začal nový ročník. Zástupcovia NHLPA si utorkov návrh vedenia preštudovali. Podľa ich stanoviska nie je férový, keďže po celkovom prepočítaní by hokejisti prišli o 12,3 % z platov.

"Ponúkli sme ústupky, aby sa znížil podiel hráčov na hokejových príjmoch ligy. Chceme však chrániť aj ďalšie záujmy, nevidíme dôvod, aby hráči dostávali menšie čiastky. Pri našich návrhoch sme rešpektovali delenie podielov pomerom 50:50. Pri prvej ponuke by sme ju dosiahli v treťom roku platnosti kolektívnej zmluvy, pri druhom v piatom a pri treťom hneď, ale za podmienky, že by sa majitelia zaručili vyplatiť do posledného centa všetky v súčasnosti platné zmluvy," povedal výkonný riaditeľ NHLPA Donald Fehr.

Hokejistom sa nepáčili aj niektoré ďalšie body návrhu NHL, ktoré sa dotýkali ich práv a povinností. "Dnešný deň mal byť dobrý, ale nestalo sa tak," priznal Donald Fehr. Hráči po štvrtkovom kole rokovaní nevidia 2. november ako reálnu možnosť na začiatok súťaže. Postoj vedenia ligy ich sklamal.

"Prišli sme s troma návrhmi a mysleli sme si, že je šanca niečo urobiť. Po 10 minútach ich zmietli zo stola. Nezobrali si ani deň na rozmyslenie a preskúmanie čísel. Prakticky okamžite to zamietli. Akoby neboli skupinou, ktorá by mala rokovať," uviedol Sidney Crosby.

Podľa zámorských zdrojov by sa obe strany už tento týždeň nemali stretnúť. Vedenie ligy pravdepodobne už čoskoro zruší ďalšiu časť zápasov z pôvodného programu, ktorý sa mal začať 11. októbra. Ohrozený je aj novoročný Winter Classic. Výluka v NHL sa začala 15. septembra. "Neviem, čo bude ďalší krok. Momentálne som veľmi sklamaný," dodal Bettman.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá