Kauza Dalli: V Bruseli došlo k vlámaniu do protitabakových organizácií

Kauza Dalli: V Bruseli došlo k vlámaniu do protitabakových organizácií
Zdroj foto: SITA
Rezignácia eurokomisára Johna Dalliho pre podozrenie z korupčných praktík s cieľom ovplyvniť legislatívu EÚ vzbudzuje čoraz väčšie otázky. Dôvodom je aj vlámanie sa do sídla mimovládnych organizácií v Bruseli, ktoré vlastnili citlivé údaje o protitabakovej smernici komisára Dalliho.

Pripravovaná smernica, sprísňujúca obchodovanie s tabakovými výrobkami, bola po Dalliho utorňajšej rezignácii pozastavená. Tabakovým firmám okrem toho nahráva do karát aj viacnásobné lúpežné vlámanie, ku ktorému došlo vo štvrtok ráno, informoval európsky internetový denník EUobserver. Neznámi páchatelia sa aj napriek poplašnému systému dostali do sídla troch mimovládnych organizácií sídliacich v budove v blízkosti hlavných inštitúcií EÚ.

Odcudzenie viacerých pracovných počítačov a tiež spisov obsahujúcich personálne údaje a dáta priamo súvisiace s Dalliho protitabakovou smernicou, nahlásila Európska aliancia pre verejné zdravie (EPHA), Európska spoločnosť pre zdravé dýchanie (ERS) a Partnerstvo bez fajčenia (SFP).

Podľa denníka EUobserver okrem počítačov, spisov a rôznej dokumentácie zmizla z kancelárií aj finančná hotovosť, čo má vzbudiť podozrenie z lúpeže. Podľa predstaviteľov EPHA však stopy vlámania naznačujú "premyslenú a dobre pripravenú lúpež".

Ani jedna z troch organizácií neobvinila z vlámania a krádeže citlivých dokumentov tabakové spoločnosti či protabakové lobistické skupiny, aj keď viacerí členovia organizácií pre EUobserver neváhali uviesť, že najväčší osoh z lúpeže majú práve tí, ktorí si neželali prijatie pozmenenej a sprísnenej protitabakovej smernice.

"To nebola náhodná lúpež, ale práca profesionálnej a dobre vybavenej skupiny s jasným cieľom," uviedla spoločnosť EPHA pre médiá. Personál ERS dodal, že zlodeji odstavili vonkajší elektronický systém a vyradili z činnosti vnútorné detektory pohybu.

Luk Joossens, predstaviteľ Združenia európskych líg proti rakovine otvorene vyhlásil, že za záhadnými vlámaniami stoja záujmy tabakového priemyslu. A upozornil, že tri vylúpené "mimovládky" - EPHA, ERS a SFP - robili najväčší rozruch okolo nečakaného a sporného odstúpenia komisára Dalliho.

Bývalý komisár v stredu, deň po svojom odstúpení, priznal, že k rezignácii bol dotlačený po tom, ako mu predseda Európskej komisie (EK) ukázal správu protikorupčného úradu EÚ (OLAF), že sa jeho meno uvádza v spojitosti s korupčnými návrhmi na ovplyvnenie legislatívy, ktorú sa chystal predstaviť. Dalli akékoľvek obvinenia odmieta.

V interview pre týždenník New Europe Dalli upozornil, že už od augusta sa márne pokúša presadiť protitabakovú smernicu do finálnej fázy vnútroslužobných postupov Európskej komisie, bez čoho nemôže byť smernica schválená.

"Teraz sa mi zdá viac ako pravdepodobné, že táto smernica nebude prijatá do konca mandátu tejto komisie. Čo by bolo veľkou výhrou pre tabakový priemysel," uviedol Dalli pre New Europe. Komisia ukončí svoj mandát v roku 2014.

Európska komisia v stredu oznámila, že dočasne pozastavila práce na novom protitabakovom zákone. To vzbudilo podozrenie, že EK sa dostala do pasce, ktorej účelom bolo oddialenie alebo pozastavenie smernice nevyhovujúcej tabakovému priemyslu.

Hovorkyňa EK Pia Hansenová spresnila, že tejto "komplexnej" smernici sa bude venovať nový komisár, až prejde náročným schvaľovacím procesom, čo nebude skôr ako do Vianoc. Nedokázala však odpovedať, či nový komisár bude pokračovať v takmer dokončenom procese, alebo odznova rozbehne prípravu novej smernice. Čo by mohlo byť v prospech tabakových firiem. Dalli chcel predstaviť protitabakovú smernicu najneskôr v decembri tohto roku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá