Klus upozorňuje Slovákov, ktorí cestujú do zahraničia: Môžu sa vrátiť do úplne iných podmienok

Klus upozorňuje Slovákov, ktorí cestujú do zahraničia: Môžu sa vrátiť do úplne iných podmienok
Zdroj foto: TASR/Jakub Kotian
Musíme robiť všetko preto, aby pri návrate zo zahraničia občania neobchádzali pravidlá. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus to uviedol pred štvrtkovým zasadnutím ústredného krízového štábu.

Témou rokovania má byť práve režim na hraniciach, a to najmä v súvislosti so šírením delta variantu nového koronavírusu v Európe.

Cestou, ako zabrániť porušovaniu pravidiel, môže byť podľa Klusa spolupráca so susednými krajinami pri kontrole slovenských občanov, využitie dát od mobilných operátorov, ale aj pravidelnejšia kontrola na našich hraniciach. Delta variant označil štátny tajomník za seriózny problém pre celú Európu. Hrá sa podľa neho o čas, aby sme sa zaočkovali čo najviac.

"Napriek tomu, že sme si mysleli, že zelené krajiny budú počas leta bezpečné, nemusí to tak byť. Ospravedlňujem sa tým občanom, ktorí si mysleli, že zelená krajina bude zelenou navždy, môže sa to zmeniť zo dňa na deň. Vystríhame všetkých, ktorí dnes cestujú mimo SR, že sa môžu vrátiť do úplne iných podmienok, z akých odchádzali," upozornil Klus.

Krajniak je za sprísnenie na hraniciach

Aj minister práce Milan Krajniak pripustil, že monitoring na slovenských hraniciach by sa mohol v súvislosti s novým indickým variantom sprísniť. Predpokladá, že prísnejší režim na hraniciach bude na krízovom štábe jedným z návrhov, ktorý budú zvažovať.

"Som za to, že by sme mali sprísniť monitoring na hraniciach alebo upraviť opatrenia tak, aby sme vedeli, ak sa indický variant vírusu preniesol na Slovensko, a prijali opatrenia," skonštatoval Krajniak.

Poukázal na to, že indický variant sa viac šíri v Portugalsku a pred dvoma dňami sa pár kilometrov od Slovenska konal futbalový zápas, kde bolo niekoľko tisíc portugalských fanúšikov. "Možno by bolo dobré urobiť skríningové opatrenia, aby sme zistili, ako je indický variant prítomný na Slovensku," podotkol. Minister predpokladá, že rezort zdravotníctva bude mať nejaké návrhy.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá