Lekár opísal emotívne chvíle po prebratí Eriksena. Jeho slová si bude pamätať navždy

Lekár opísal emotívne chvíle po prebratí Eriksena. Jeho slová si bude pamätať navždy
Zdroj foto: TASR/AP
Christiana Eriksena museli oživovať priamo na trávniku.
Lekár, ktorý priamo na ihrisku zachraňoval Christiana Eriksena, opísal dojímavé okamihy po tom, čo sa mu podarilo dánskeho futbalistu oživiť.

Dánska futbalová federácia oznámila, že Christian Eriksen bude mať implantovaný prístroj na monitorovanie jeho srdcového rytmu. Dvadsaťdeväťročný stredopoliar potrebuje implantovateľný kardioverter - defibrilátor, čo je špecializovaný elektronický prístroj, určený na liečbu život ohrozujúcich arytmií. Podľa predstaviteľov federácie je takéto zariadenie "nevyhnutné po zástave srdca spôsobenej poruchami rytmu" a odporúčajú ho všetci zahraniční špecialisti. Eriksen s týmto riešením súhlasil.

Nemecký lekár Jens Kleinefeld uviedol pre nemecké médiá, že dvadsaťdeväťročnému stredopoliarovi dali po niekoľkých minútach masáže srdca krátky elektrický výboj. "Asi o 30 sekúnd neskôr hráč otvoril oči a mohol som s ním hovoriť," uviedol Kleinefeld. "Si tu späť s nami?" spýtal sa ho. "Áno, som," odpovedal Eriksen a dodal: "Sakra, mám len 29 rokov."

"Vtedy som vedel, že mozog nie je poškodený a on sa úplne vrátil. Bol to veľmi dojímavý moment, pretože pri takýchto lekárskych prípadoch v každodennom živote sú šance na úspech oveľa nižšie," uviedol lekár.

Veril, že defibrilátor pomôže

Eriksen už potom úspešne reagoval na pokyny a na štadióne bol pri plnom vedomí, no lekárom trvalo nejaký čas, kým ho pripojili na všetky monitorovacie prístroje a mohli ho bezpečne previezť z ihriska do nemocnice.

Kleinefeld povedal, že použitie defibrilátoru má zvyčajne vysokú úspešnosť u zdravých profesionálnych športovcov v porovnaní s normálnymi pacientmi. "Na štadióne som si bol na 99% istý, že dorazí do nemocnice v stabilizovanom stave."

Eriksen skolaboval v 43. minúte zápasu s Fínskom a priamo na ihrisku ho museli oživovať. Lekári neskôr potvrdili, že mal zástavu srdca, príčina však zatiaľ nie je známa. V utorok zdieľal na instagrame fotku, na ktorej sa usmieva a ukazuje palec hore zo svojej postele v nemocnici v Kodani. "Veľká vďaka za vaše krásne a úžasné pozdravy z celého sveta. Pre mňa a moju rodinu to znamená veľmi veľa. S prihliadnutím na okolnosti sa cítim dobre. Stále ma čakajú nejaké vyšetrenia, ale som v poriadku," uviedol.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá