Situácia sa stabilizovala. Nové dôchodky priznáva Sociálna poisťovňa v zákonných lehotách

TA3 TASR
16.6.2021 17:01

Sociálna poisťovňa vybavuje nové dôchodky v zákonom stanovených termínoch. Informoval o tom generálny riaditeľ Juraj Káčer s tým, že poisťovňa bude súčinná pri poskytnutí ďalších požadovaných štatistík.

Situácia sa stabilizovala. Nové dôchodky priznáva Sociálna poisťovňa v zákonných lehotách
TASR/AP

Absencia zamestnancov

Na poslaneckom prieskume v inštitúcii sa zúčastnili poslanci Vladimír Ledecký (Za ľudí), Lucia Drábiková (OĽANO), Ján Richter, Ľubomír Vážny (obidvaja Smer-SD) a Erik Tomáš (nezaradený). "V 1. kvartáli 2021 sme zaznamenali obrovský nárast žiadostí o dôchodky, tie medziročne  rástli o viac ako 42 %. Navyše, situáciu skomplikovala aj vysoká absencia zamestnancov z dôchodkovej sekcie, spôsobená ochorením COVID-19. Začiatkom roka dosahovala priemernú úroveň až 35 %. 

Kým v máji som musel informovať poslancov výboru o omeškaní v 112 prípadoch, som rád, že dnes môžem konštatovať, že Sociálna poisťovňa nové žiadosti o starobné dôchodky vybavuje priebežne, v zákonných lehotách," priblížil Káčer.

Vyšší počet žiadostí

Sociálna poisťovňa každoročne preratúva aj dôchodky pracujúcim dôchodcom, celkovo ide o viac ako 151.000 dôchodkov. Ku dnešnému dňu ostáva prepočítať približne 3 % z týchto dôchodcov. „Mrzí nás, že 3 % pracujúcich dôchodcov sme zatiaľ ich dôchodky neprepočítali. 

Dôvodom boli chýbajúce, resp. neúplné údaje v spisoch. Tieto údaje musíme preveriť a doplniť. Prioritne sme sa tiež venovali priznávaniu nových dôchodkov," doplnil generálny riaditeľ.

Zamestnanci na sekcii dôchodkov sú podľa neho opäť prítomní v práci bez výraznejších absencií a využívajú aktuálnu priaznivú pandemickú situáciu na odbúranie agendy. V máji SP rozhodla o 12.203 žiadostiach o starobný dôchodok, pričom priemer sa pohybuje na úrovni 9000 prípadov mesačne. Za prvých päť mesiacov roka je počet žiadostí, o ktorých poisťovňa rozhodla, medziročne vyšší o 3390.

Pilotný projekt

Sociálna poisťovňa pripravuje zrýchlenie činností v oblasti priznávania a vyplácania dôchodkov. Kým dnes je 75 % úkonov vykonávaných manuálne, po zavedení zmien by to malo byť 27 %.

„Pripravujeme aj zmeny, ktoré umožnia novodôchodcom lepšie sa pripraviť na proces priznávania dôchodku. Všetci vieme, že k žiadosti o dôchodok je potrebné dať dokopy množstvo potvrdení, dokumentov. 

Preto pripravujeme pilotný projekt, v rámci ktorého budeme nových žiadateľov aktívne oslovovať a zasielať im výpisy o odpracovaných rokoch už 3 roky pred dosiahnutým dôchodkového veku. Budú mať tak čas si všetko priebežne dopĺňať a v momente, keď dosiahnu dôchodkový vek, budú už pripravení," avizoval Káčer. Prvýkrát chce poisťovňa takto osloviť poistencov narodených v roku 1963.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok