Lepšiu sme zatiaľ nemali, hovorí o prezidentke politologička

Lepšiu sme zatiaľ nemali, hovorí o prezidentke politologička
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Zuzana Čaputová je dobrá prezidentka, lepšiu sme zatiaľ nemali, myslí si politologička Darina Malová z Univerzity Komenského v Bratislave. Ako uviedla pri príležitosti dvoch rokov Čaputovej vo funkcii, prezidentka sa snaží spájať a hovorí hlasom jasných racionálnych argumentov.

Snaží sa spájať

Podľa politologičky sa Čaputová stále drží priorít, ktoré deklarovala vo svojom programe. Okrem ekológie, politiky Európskej únie či globálnych trendov sa nezabúda vyjadrovať ani k aktuálnym záležitostiam.

Pripomienku má politologička pri téme sociálne znevýhodnených. "Z môjho pohľadu by v tomto ohľade mohla byť trochu odvážnejšia a pomáhať väčšinovému obyvateľstvu sa zbaviť predsudkov a stereotypov voči etnickým menšinám, predovšetkým rómskej minorite. Stretáva sa síce s jej predstaviteľmi, chce byť vraj hlasom tých, ktorých nie je počuť, ale nepoukazuje na tie najpálčivejšie problémy, napríklad na diskrimináciu, vylúčenie a spolužitie väčšiny a menšiny," skonštatovala Malová.

Počas pandémie sa hlava štátu snažila upozorňovať vládu na problémy a záujmy občanov, zhodnotila politologička. "Cenné bolo, že upozorňovala na nedostatky v systémoch štátnej pomoci a na konkrétnych ľudí, ktorí počas pandémie vypadli zo systému. Pozoruhodné je, že svoje aktivity koordinovala s predstaviteľmi oficiálnych inštitúcií, ako napríklad s ombudsmankou, alebo s mimovládnymi organizáciami," vyzdvihla Malová. Zároveň však podľa nej Čaputová dokázala rešpektovať svoje právomoci a nezasahovať do kompetencií ministrov.

Nepolarizuje ani v zahraničí

Postoje občanov zohľadňovala prezidentka aj pri komentovaní správania sa jednotlivých politikov počas vládnej krízy. Pokiaľ ide o komunikáciu s premiérmi, ktorí sa počas Čaputovej úradovania vystriedali vo funkcii, teda Petrom Pellegrinim, Igorom Matovičom a Eduardom Hegerom, politologička podotkla, že prezidentka "zrejme uprednostňuje menej emocionálnych a viac predvídateľných politikov, ktorých štýl je jej bližší".

V zahraničnej politike je podľa Malovej prezidentka aktívna, a to napriek pandémii. "Aj tu si však zachováva svoj jasný rukopis, spája a nepolarizuje. Dokonca si myslím, že tu sa jej podaril priam husársky kúsok, prijatie u pápeža a jeho prijatie pozvania na návštevu Slovenska," podotkla v súvislosti s tým, že v prezidentskej kampani jej konkurenti často odporúčali veriacim, aby ju nevolili.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá