Sčítania sa zúčastnilo viac ako 90 percent odhadovaného počtu obyvateľstva

Aktualizované:
Počas elektronickej i asistovanej formy sčítania obyvateľov sa do cenzu zapojilo 5,22 milióna ľudí. Celkový podiel sčítaných predstavuje 92,7 percenta z odhadovaného počtu obyvateľov. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovali predstavitelia Štatistického úradu SR.

Počty sú úspechom

V online sčítaní, ktorého zber dát ukončili na konci marca, sa samosčítalo 4,84 milióna obyvateľov. V rámci asistovaného sčítania od 3. mája do 13. júna pribudlo 376.000 sčítaných. "Pre nás sú tieto počty úspechom, ďakujem každému, kto sa sčítal,“  povedal predseda ŠÚ Alexander Ballek. Ocenil komunikáciu s partnermi Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021, vyzdvihol samosprávy  za spoluprácu pri sčítaní, rovnako tak informovanie zo strany médií.

Generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ Ľudmila Ivančíková informovala, že najviac sčítaných obyvateľov pochádza zo Žilinského kraja (94,6 percenta), medzi trojicu najúpešnejších patria aj Banskobystrický a Prešovský kraj (oba zhodne 94 percent sčítaných). "Banskobystrický a Prešovský kraj boli spolu s Košickým krajom lídrami v asistovanom sčítaní,“ dodala Ivančíková.

Naopak, najmenej sčítaných je v Bratislavskom kraji (jediný kraj pod 90 percent), v samotnom hlavnom meste SR sa sčítalo 441.000 obyvateľov (88,4 percenta odhadovaného počtu obyvateľov).

Na prvé analýzy si ešte počkáme


V prípade šesť týždňov trvajúceho asistovaného sčítania  Ivančíková priznala, že sa rozbiehalo pomalšie. "Potvrdilo však svoju nevyhnutnosť v regiónoch s najvyšším podielom digitálne vylúčených obyvateľov, teda v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji,“ upozornila.

Najmenej sčítaných bolo 9. mája (770 sčítaných), naopak, najviac 26. mája (16.127 sčítaných), najintenzívnejším dňom v týždni bola streda. „V posledný deň asistovaného sčítania, v nedeľu 13. júna, sa sčítalo 6549 osôb,“ dodala Ivančíková. Zber dát ešte stále nie je definitívne ukončený. "Keďže ide o integrované sčítanie, budem v nasledujúcej fáze ešte pracovať s administratívnymi zdrojmi údajov, ktorých máme k dispozícii jedenásť. Pri porovnaní a doplnení, vyjde finálne číslo sčítania,“ vysvetlila Ivančíková.

Hovorkyňa SODB 2021 Jasmína Stauder informovala, že počas sčítania nezaznamenali a neboli nahlásené žiadne rušivé okolnosti a mimoriadne situácie. Predstavitelia ŠÚ potvrdili, že už v závere roka by mali poskytnúť prvé analýzy cenzu, ktoré sa týkajú získaných demografických, sociálnych a kultúrno-spoločenských informácií. "V prehľadnej podobe ich chceme ponúknuť na webe www.scitanie.sk,“ oznámil predseda ŠÚ.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá