Nicholsonová si udržala prestížny post v europarlamente

Nicholsonová si udržala prestížny post v europarlamente
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Lucia Ďuriš Nicholsonová
Slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá) bola v pondelok v Európskom parlamente opätovne potvrdená ako šéfka Výboru Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci.

Nicholsonová predsednícke kreslo prestížneho výboru získala pôvodne v mene politickej frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov, keď sa o túto pozíciu uchádzala aj poľská expremiérka Beata Szydlová. Poslankyňa však kvôli sporom v hodnotových a ľudskoprávnych témach s vedením frakcie v máji túto skupinu opustila a stala sa členkou liberálnej frakcie Obnovme Európu. Zároveň sa jej - v súlade s vnútorným poriadkom Európskeho parlamentu - podarilo udržať si šéfovanie Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci.

Konzervatívci sa pokúsili tento stav zvrátiť, avšak pondelňajšie hlasovanie členov výboru na situácii nič nezmenilo. Za udržanie Nicholsonovej v tejto funkcii sa vyslovilo 38 poslancov už v prvom kole hlasovania, kým jej súperka, španielska europoslankyňa Margarita de la Pisa Carriónová, z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov, získala len 15 hlasov.

"Som nesmierne rada, že mám medzi kolegami z výboru EMPL aj po dvoch rokoch takú silnú podporu, že ma veľkou väčšinou zvolili za šéfku," uviedla Nicholsonová pre TASR. Upozornila, že to pociťuje ako silný záväzok a spresnila, že s neúspešnou španielskou protikandidátkou má korektné pracovné vzťahy. Podľa jej slov je to zároveň dobrý signál pre liberálov z Európskeho parlamentu, že sa v jej osobe nepomýlili.

Vedenie Európskych konzervatívcov a reformistov v tlačovom vyhlásení uviedlo, že "hlboko ľutuje" rozhodnutie členov uvedeného výboru uprednostniť Nicholsonovú. Podľa frakcie tým poslanci ignorovali dohody zamerané na zachovanie demokratických princípov pluralizmu a spravodlivosti v europarlamente ako aj prerozdeľovanie funkcií pre politické skupiny podľa takzvaného D´Hondtovho kľúča.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá