Vláda stojí za Mikulcom, s návrhom odvolať ho nesúhlasí

Aktualizované:
Vláda nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov národnej rady na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. Rozhodla o tom vláda na svojom pondelkovom rokovaní.

Odvolávať Mikulca chce opozícia, mimoriadne rokovanie parlamentu inicioval Smer-SD v súvislosti s podozreniami o manipulovaní vyšetrovania viacerých káuz istou skupinou v rámci silových zložiek. Pochybnosti mali vyplynúť zo správy Slovenskej informačnej služby. Parlament má o návrhu na vyslovenie nedôvery Mikulcovi rokovať v utorok (15. 6.) od 9.00 h.

Ide o znôšku konšpiračných teórií

Pripomína, že dôvodom na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra je jeho údajné nezvládanie riadenia rezortu s bližším odôvodnením, že organizačné súčasti ministerstva používajú ako pravidlo vo svojej práci tzv. domnelých “univerzálnych svedkov” v rámci politického boja. Kabinet tento argument považuje za subjektívny záver navrhovateľov bez preukázania dôkazov. „Je to znôška nedôkazných a konšpiračných teórií, ktorých cieľom je vo verejnosti vyvolať dojem, že orgány činné v trestnom konaní konajú pod nejakým politickým tlakom. Tie však stoja mimo rezortu vnútra a kompetencie ministra,“ zdôraznil kabinet.

Vláda vyjadruje presvedčenie, že Mikulec sa vo svojej funkcii ničím nespreneveril. "Práve naopak, garantuje príslušníkom policajného zboru politickú bezzásahovosť a slobodu vo výkone ich práce,“ upozorňuje vláda. Oceňuje tiež, že Mikulec pripravovanou reformou policajného zboru chce zabezpečiť lepšie podmienky a lepší výkon služby policajtov. "Vláda ho v týchto reformných snahách plne podporuje a zámery predkladateľov na jeho odvolanie považuje za hysterický pokus o odpútanie pozornosti od škandálov a káuz predošlých vlád, ktoré v súčasnosti odhaľujú odpolitizované orgány činné v trestnom konaní," dodávajú členovia exekutívy.

Podporu vyjadrili Heger i Krajniak

"Čo sa týka týchto stanovísk, mali sme to pri ministerke Kolíkovej, máme to pri ministrovi vnútra. Je to stanovisko vlády, chceme ho dať," povedal Heger v súvislosti s pondelkovým rokovaním vlády o opozičnom návrhu na odvolanie Mikulca. Nevidí na tom nič zlé, naopak, hovorí o vyslaní jasného signálu zo strany vlády.

"Mám informáciu, že dvaja naši poslanci majú voľnú kartu pri hlasovaní. Neviem o tom, že by ktorýkoľvek ďalší poslanec mal hlasovať inak," povedal Krajniak v súvislosti s odvolávaním Mikulca. Za hnutie Sme rodina už dvaja poslanci Peter Pčolinský a Adriana Pčolinská avizovali, že Mikulec nemá ich dôveru a nepodporia ho. Na stretnutí s premiérom a Mikulcom chce Krajniak povedať svoj názor. "S ministrom vnútra mám ľudsky korektný vzťah," poznamenal. Nemá pocit, že by doteraz povedal v rámci kritiky ministra niečo, za čo by sa mal ospravedlniť. Tvrdí, že si nie je istý, či Mikulcovi jeho podriadení dávajú korektné informácie. Dodal, že sa v tom minister trochu stráca. Odmietol, že by Mikulca označil za slabého ministra.

Podržia ho aj strany SaS a Za ľudí

Minister vnútra má podporu poslaneckého klubu SaS. "Všetkých 13 poslancov SaS bude hlasovať za Mikulca, teda nepodporí návrh na vyjadrenie nedôvery," povedal šéf strany a vicepremiér Richard Sulík. Zopakoval, že výhrady a otázky, ktoré poslanci SaS mali, Mikulec vysvetlil. To, že za vyjadrenie nedôvery ministrovi vnútra môžu hlasovať poslanci Sme rodina, ktorí sú v príbuzenskom vzťahu so zadržaným a obvineným bývalým riaditeľom SIS Vladimírom P., Sulík ľudsky chápe.

Líderka strany Za ľudí Veronika Remišová  potvrdila, že i poslanci najmenšej koaličnej strany stoja za Mikulcom. Podľa Remišovej nie je návrh na odvolanie ministra vnútra opodstatnený. "Je to vyslovene účelové zo strany Roberta Fica," povedala.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá