V Česku klesol počet obyvateľov, pre pandémiu umieralo výrazne viac ľudí

V Česku klesol počet obyvateľov, pre pandémiu umieralo výrazne viac ľudí
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
V Českej republike žilo na konci prvého štvrťroka tohto roka 10 694 480 osôb. Vyplýva to z dát, ktoré v pondelok zverejnil Český štatistický úrad (ČSÚ), píše spravodajský portál Novinky.cz.

Do ČR sa počas prvých troch mesiacov prisťahovalo vyše 19 100 osôb a z tejto krajiny sa vysťahovalo 7 200 osôb, sumarizujú Novinky.cz.

Počet obyvateľov tak klesol pod hranicu 10,7 milióna, ktorú prekonal vlani v júni. Dôvodom je rekordný počet zomrelých, ktorý je najvyšší od roku 1992. To, čo je popri ochorení COVID-19 príčinou vysokých počtov úmrtí, nie je podľa Noviniek.cz jasné.

Počas prvého štvrťroka 2021 počet obyvateľov klesol o viac ako sedem tisíc, a to napriek tomu, že sa tento rok narodilo 27 200 detí. To je o zhruba päť stoviek viac ako za rovnaké obdobie vlani. Počet zomrelých od začiatku januára do konca marca tohto roka dosiahol 46 400. Medziročne bolo úmrtí o 54 percent viac, uviedli štatistici.

Najnepriaznivejšia medziročná bilancia bola zaznamenaná v marci, keď v porovnaní s minulým rokom zomrelo o 63 percent ľudí viac. Nárast počtu zomrelých bol najmarkantnejší u najstarších osôb. Vo vekovej skupine 75 až 79 rokov sa počet úmrtí zvýšil o 76 percent a v skupine 70 až 74 rokov o 73 percent.


Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá