Milióny dávok vakcíny od Johnson & Johnson boli možno kontaminované

Ta3 TASR
12.6.2021 08:21

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v piatok oznámil, že milióny dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson, ktoré boli vyrobené v problematickom závode v meste Baltimore, nesmú byť použité z dôvodu možnej kontaminácie.

Johnson & Johnson vakcína 1140 px
TASR/AP

FDA uviedol, že "niekoľko" šarží vakcíny vyrobených v prevádzke spoločnosti Emergent BioSolutions v Baltimore nie je vhodných na použitie. Každá z týchto šarží má niekoľko miliónov dávok. FDA ani J&J nezverejnili presný počet týchto dávok, denník The New York Times však dané množstvo odhadol na 60 miliónov, pričom sa odvolal na informované zdroje.

Továreň musela v apríli zastaviť výrobu po tom, ako sa zistilo, že šarže látky používanej na výrobu vakcíny boli krížovo kontaminované zložkami z vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, čím sa údajne znehodnotilo 15 miliónov dávok. FDA stále rozhoduje o tom, či povolí opätovné spustenie prevádzky v Baltimore. Zároveň podrobuje kontrole 60 miliónov dávok vakcíny od AstraZenecy, ktoré tam boli vyrobené a majú byť darované do zahraničia. Podľa AFP boli všetky vakcíny od J&J, ktoré boli doteraz použité a distribuované v USA, vyrobené v Holandsku a nie v Baltimore.

Kanada v reakcii na rozhodnutie FDA v piatok oznámila, že nebude distribuovať 300.000 dávok vakcíny od J&J, ktoré pochádzajú z problematickej prevádzky.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok