Objavili najbližšiu planétu mimo slnečnej sústavy

Objavili najbližšiu planétu mimo slnečnej sústavy
Zdroj foto: TA3
Medzinárodnému tímu astronómov sa podarilo objaviť doteraz najbližšiu známu exoplanétu, ktorá sa nachádza iba 4,37 svetelného roka od Slnka. Planéta obieha hviezdu Alpha Centauri B v súhvezdí Kentaur, podľa ktorej dostala aj názov Alpha Centauri Bb.

Veľká ako Zem

Vedci planétu objavili pomocou "Lovca exoplanét,"spektrometra HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher), ktorý je súčasťou teleskopu Európskeho južného observatória (ESO) v čílskom La Silla.

Planéta Alpha Centauri Bb je približne rovnako veľká ako Zem, čím sa zaradila medzi najmenšie z viac než 840 známych exoplanét. Svoju hviezdu obehne raz za 3,236 dňa, pretože sa od nej nachádza vo vzdialenosti omnoho kratšej, než je Merkúr od Slnka.

Na jej povrchu je teplota približne 1200 stupňov Celzia a existencia života je preto na nej vylúčená. Objav tejto planéty komplikovala skutočnosť, že Alpha Centauri je komplikovaný hviezdny systém, v ktorom Alpha Centauri A a Alpha Centauri B tvoria dvojhviezdu. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Cesta by trvala tisícky rokov

Objav exoplanéty posilnil nádeje na nájdenie obývateľnej planéty v susedstve slnečnej sústavy. "Je to historický objav, pretože ide o veľmi málo hmotné teleso a je naším najbližším susedom," uviedol jeden z objaviteľov Stephane Udry zo Ženevského observatória.

Na základe analógií s inými extrasolárnymi sústavami sa dá predpokladať, že sa v blízkosti novoobjaveného telesa nachádzajú aj ďalšie planéty.

Nová planéta je doposiaľ najbližšou k Zemi, aj tak je však momentálne pre ľudstvo nedosiahnuteľná. Za použitia súčasných technológií by let k nej trval približne 40.000 rokov.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá