Univerzita Komenského v rebríčku kvality stúpa, umiestnili sa aj ďalšie slovenské univerzity

Univerzita Komenského v rebríčku kvality stúpa, umiestnili sa aj ďalšie slovenské univerzity
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák (ilu)
Univerzita Komenského v Bratislave v rebríčku QS World University Rankings stúpa. V stredu vyšli výsledky hodnotenia univerzít podľa tohto rebríčka na rok 2022, pričom UK obsadila 651. – 700. priečku. Posledné dva roky v rebríčku stúpa, oproti minulému roku si polepšila o 50 miest. TASR o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.

Vo viacerých akademických rebríčkoch hodnotiacich kvalitu vzdelávania a vedecko-výskumnú činnosť sa UK umiestňuje ako najlepšia a väčšinou aj ako jediná slovenská univerzita.

UK sa v rebríčku stabilne umiestňuje od roku 2015. Okrem UK sa v rebríčku umiestnilo ďalších päť slovenských škôl. Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach sa spomedzi nich umiestnila najvyššie, na 601. – 650. mieste. Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita v Košiciach a Žilinská univerzita v Žiline sa umiestnili zhodne na 801. – 1000. mieste. Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre obsadila 1001. – 1200. priečku.

"Akademické rebríčky sú len orientačným indikátorom kvality univerzít. Často zahŕňajú kritériá, ktoré nemajú s reálnou kvalitou pedagogickej a vedeckej činnosti veľa spoločné. V tomto prípade majú napríklad vysokú váhu údaje z medzinárodných ankiet. Dáta za publikácie pokrývajú obdobie rokov 2015 – 2019 a citácie sú za roky 2015 – 2020. Preto nie je až také dôležité sledovať aktuálne umiestnenie ako skôr dlhodobé trendy," povedala prorektorka UK pre kvalitu Viera Štvrtinová. Ako dodala, v každom prípade UK teší, že univerzita už druhý rok po sebe stúpa.

Rebríček QS WUR hodnotí vysoké školy podľa šiestich kritérií s rôznou váhou: reputácia výskumu (40 percent), pomer počtu študentov na učiteľa (20 percent), pomer počtu citácií scopus na pracovníka (20 percent), reputácia medzi zamestnávateľmi (desať percent), pomer počtu zahraničných študentov (päť percent) a pomer počtu zahraničných učiteľov (päť percent). V hodnotení podľa predmetov dosiahla UK umiestnenie vo fyzike a astronómii  na 401. – 450. mieste, v medicíne na 501. – 550. mieste a v biologických vedách na 551. – 600. mieste.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá