Potravinársky gigant vyplatil hackerom 11 miliónov dolárov

Potravinársky gigant vyplatil hackerom 11 miliónov dolárov
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Brazílska nadnárodná spoločnosť JBS - jeden z najväčších svetových spracovateľov mäsa - vyplatila páchateľom nedávneho počítačového útoku ako "výkupné" sumu ekvivalentnú 11 miliónom dolárov.

Ako pre denník The Wall Street Journal uviedol zástupca spoločnosti André Nogueira, rozhodnutie zaplatiť počítačovým pirátom bolo "bolestivé, ale správne vo vzťahu ku klientom". Spresnil, že platba sa uskutočnila v bitcoinoch. Podľa jeho slov peniaze vyplatené, keď už bola väčšina závodov JBS opäť online.

Spoločnosť vyjadrila presvedčenie, že vyplatenie výkupného pomôže tomu, aby JBS bola v bezpečí pred ďalšími útokmi a zníži potenciálne škody reštauráciám, obchodom s potravinami a farmárom, s ktorými JBS spolupracuje.

Útok chceli spomaliť

Podľa Nogueiru sa spoločnosť JBS o počítačovom útoku dozvedela v nedeľu 30. mája, keď si technický personál všimol, že niektoré servery nefungujú správne.

Čoskoro bola spoločnosti doručená práva požadujúca výkupné za obnovenie prístupu do počítačového systému JBS.

Spoločnosť JBS o tom okamžite informovala americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a jej technologický tím začal vypínať systémy, aby počítačový útok spomalil.

Sú útočníci z Ruska?

Agentúra Reuters s odvolaním sa na americké úrady a spoločnosť JBS minulý týždeň informovala, že za útokom, ktorý narušil produkciu mäsa v Severnej Amerike a Austrálii, stojí zločinecká skupina sídliaca pravdepodobne v Rusku. Biely dom informoval, že kvôli incidentu je v priamom kontakte s Moskvou.

Takéto programy sa pravdepodobne použili aj pri kyberútoku na americkú spoločnosť Colonial Pipeline, ktorá v USA prevádzkuje sieť potrubí na prepravu ropných produktov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá