Francúzsko hovorí o facke pre Macrona. Aké dôvody mal páchateľ?

Francúzsko hovorí o facke pre Macrona. Aké dôvody mal páchateľ?
Zdroj foto: TASR/AP
Deň po tom, čo na francúzskeho prezidenta fyzicky zaútočili počas jeho návštevy v departemente Drôme, sa v krajine debatuje o motíve páchateľa, ktorý ho udrel po tvári.

K incidentu došlo v utorok počas Macronovej návštevy  v obci Tain-l'Hermitage na juhovýchode krajiny v čase, keď sa Macron po príchode išiel pozdraviť s miestnymi obyvateľmi zhromaždenými za zátarasami.

Samotný Macron zdôraznil, že incident bol "ojedinelý akt vykonaný násilným jedincom", povedal v stredu hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal po zasadaní kabinetu, ktorému predsedal prezident.

Podľa ďalších pozorovateľov išlo v prípade incidentu o vyjadrenie rozsiahlejšej nespokojnosti v krajine. Historik Nicolas Lebourg pre stanicu FranceInfo uviedol, že úder po tvári sa všeobecne považuje za akt poníženia atakovanej osoby.

Elyzejský palác v utorok potvrdil autenticitu videozáznamu, na ktorom je vidieť Macrona, ako sa približuje k zástupu ľudí a pripravuje sa na to, že im podá ruku, keď si ho jeden muž na druhej strane zátarasu pritiahol a udrel po tvári.

 Po incidente zadržali dvoch mužov vrátane podozrivého útočníka. Obaja sú takmer tridsiatnici a doposiaľ nemali problémy so zákonom. Podozrivý útočník mal na sociálnych sieťach sledovať niekoľko pravicovo orientovaných osobností. Obaja zadržaní sú vo väzbe, pričom im hrozí trest do troch rokov väzenia a finančná pokuta.

Podľa médií na Macrona v minulosti často útočili slovne, nikdy však fyzicky. Počas jeho pôsobenia vo funkcii ministra hospodárstva však na neho napríklad hádzali vajíčka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá