Novinky v cestovateľskom semafore: Výnimka po vakcíne má prísť rýchlejšie

Novinky v cestovateľskom semafore: Výnimka po vakcíne má prísť rýchlejšie
Zdroj foto: TASR/AP
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predložil na vláde zmeny v cestovateľskom semafore. Meniť sa majú pravidlá pri návrate zo zahraničia na Slovensko.

Zmeny súvisia s očkovaním, ako píše Denník N. Podľa návrhu ministra zdravotníctva by mali pre zaočkovaných ľudí platiť výnimky za kratší čas po aplikovaní vakcíny. Doteraz platili výnimky 14 dní po druhej dávke mRNA vakcíny (Pfizer-BioNTech, Moderna) alebo štyri týždne po prvej dávke vektorovej vakcíny (AstraZeneca, Johnson & Johnson). Po návrate zo „zelenej“ krajiny za týchto okolností ľudia nepotrebovali test ani izoláciu.

Ak zmeny prejdú, ľudia by mali mať výnimky už po troch týždňoch po podaní prvej dávky vakcíny, bez ohľadu na konkrétny typ vakcíny. „Výnimka z karantény sa vzťahuje na zaočkované osoby minimálne 21 dní po prvej dávke vakcíny proti ochoreniu Covid-19,“ píše sa v semafore.

Zelené krajiny

Na zoznam zelených krajín bude patriť Andorra, Austrália, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Čínska ľudová republika, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Grónsko, Holandsko, Hong Kong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, San Maríno, Singapur, Slovinsko, Svätá stolica (Vatikán), Španielsko, Švajčiarska konfederácia, Švédsko, Taiwan, Taliansko.

Po návrate z týchto krajín sa vyžaduje negatívny 72-hodinový RT-PCR test alebo 12-hodinový antigénový test, prípadne 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR alebo antigénovým testom po príchode z týchto krajín. Výnimky pre zelený systém majú zaočkované osoby, ďalej ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 za posledných 180 dní a deti do 18 rokov.

Červené krajiny

Zoznam červených krajín a území tvoria Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kosovo, Kuba, Libanon, Moldavsko, Portoriko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tunisko, Turecko, Ukrajina. V prípade návratu z týchto krajín sa vyžaduje 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR testom najskôr na ôsmy deň.

Na zoznam čiernych krajín a území patria všetky ostatné krajiny. Po príchode z týchto krajín sa vyžaduje 14-dňová domáca karanténa, nezávisle od výsledku RT-PCR testu z ôsmeho dňa. Výnimku pre červený a čierny systém majú zaočkované osoby so statusom pendlera.

Ďalšou hlavnou myšlienkou pri vytváraní cestovného semaforu bolo, aby výsledná aplikácia nezávisela len od rizika krajiny, z ktorej cestovateľ prichádza, ale aj od toho, aký je imunitný status cestovateľa. Iba zaočkované osoby a osoby po prekonaní ochorenia COVID-19 môžu prísť zo zelených krajín bez povinnosti 14-dňovej karantény.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá