Leipheimer doplatil na dopingovú minulosť, vyhodili ho z tímu

Leipheimer doplatil na dopingovú minulosť, vyhodili ho z tímu
Zdroj foto: TA3
Cyklistický tím Omega Pharma-QuickStep, za ktorý jazdia aj slovenské dvojičky Peter a Martin Velitsovci, ukončil s okamžitou platnosťou spoluprácu s Levim Leipheimerom.

Američan sa v rámci spolupráce s Antidopingovou agentúrou USA (USADA) pri vyšetrovaní Lancea Armstronga priznal, že v minulosti užíval doping. USADA mu uložila šesťmesačný dištanc. "Oceňujeme, že cyklista spolupracoval s USADA a pomohol k boju o čistotu cyklistiky. Vo svetle jeho vyhlásení sa však vedenie tímu rozhodlo, že s ním zruší kontrakt. Postup má plnú podporu majiteľa tímu i klubového manažmentu," píše sa v stanovisku Omega Pharma-QuickStep.

Leipheimer sa priznal k užívaniu zakázaného EPO v roku 1999 a potom počas dvoch rokov (2000 - 2001), keď pôsobil v Armstrongovom tíme US Postal. Vo výpovedi popísal, aké inštrukcie dostával od manažéra tímu Johana Bruyneela a lekára Luisa del Morala i ako sa mu znížila hladina červených krviniek na pretekoch Vuelta a Espaňa 2001, na ktorých skončil tretí.

S dopingom pokračoval Leipheimer aj počas pôsobenia v tímoch Rabobank (2002 - 2004), Gerolsteiner (2005 - 2006) i po príchode do Discovery Channel v roku 2007. V tomto tíme najskôr program krvnej transfúzie odmietol, ale po naliehaní Johana Bruyneela sa pred Tour de France opäť podvolil. Následne s dopingom podľa svojej výpovede prestal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá