Slovenský a český premiér si pripomenú výročie rozdelenia

Slovenský a český premiér si pripomenú výročie rozdelenia
Zdroj foto: SITA
Nadštandardné vzťahy medzi Slovenskom a Českou republikou má pri príležitosti 20. výročia vzniku samostatných štátov potvrdiť prvé spoločné zasadnutie vlád oboch krajín.

To sa uskutoční v Uherskom Hradišti a v Trenčíne symbolicky 29. októbra, teda deň po štátnom sviatku v Česku a pamätnom dni na Slovensku, keď si pripomíname vznik samostatného česko-slovenského štátu. Vyplýva to z návrhu účasti slovenskej delegácie na spoločnom rokovaní vlád, ktorý do pripomienkového konania predložil rezort diplomacie.

"Jeho cieľom (spoločného zasadnutia, pozn. red.) je symbolizovať nadštandardnosť vzťahov pri príležitosti 20. výročia vzniku samostatných štátov, túto nadštandardnosť potvrdiť konkrétnym obsahom a výstupmi z rokovaní premiérov a členov vlád, ako aj zabezpečiť jej posilnenie dohodnutými budúcimi aktivitami a projektmi v kľúčových oblastiach dvojstrannej spolupráce," píše sa v predkladacej správe návrhu.

Premiér SR Robert Fico a predseda vlády ČR Petr Nečas plánujú podpísať spoločné vyhlásenie. Zrodiť by sa mala dohoda o dočasnom užívaní časti štátneho územia a majetku SR pre výstavbu a prevádzku stavby „Predĺženie splavnosti vodnej cesty Otrokovice – Rohatec“ na hraničnom vodnom toku Radejovka (Radějovka) v katastrálnych územiach mesta Skalica a obcí Sudoměřice a Rohatec.

Podpísať chcú aj Protokol o zmene a doplnení Zmluvy medzi SR a ČR o právnej pomoci poskytovanej justičnými orgánmi a úprave niektorých právnych vzťahov v občianskych a trestných veciach z 29. októbra 1992 a jej Záverečného protokolu.

O spoločnom zasadnutí vlád, ktorým by oslávili 20. výročie vzniku oboch štátov, hovoril premiér Fico ešte v apríli na svojej prvej zahraničnej ceste tradične smerujúcej do Prahy. "Veľmi si vážim vzťahy medzi našimi krajinami. Urobím všetko pre to, aby tieto vzťahy mali naďalej takúto kvalitu a aby sa zlepšovali," vyhlásil vtedy Fico.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá