Mikulec predloží návrh na odvolanie šéfa inšpekcie Szabóa z funkcie

Aktualizované:
Mikulec predloží návrh na odvolanie šéfa inšpekcie Szabóa z funkcie
Zdroj foto: TASR/Dano Veselský
Minister vnútra Roman Mikulec predloží na stredajšie (9. 6.) rokovanie vlády návrh na odvolanie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Adriána Szabóa. Dôvodom je, že voči nemu bolo začaté trestné stíhanie a vznesené obvinenie vo veci pokračovacieho zločinu zneužívania právomocí verejného činiteľa a zločinu prijímania úplatku.

 "Riaditeľ ÚIS Adrián Sz. je v súčasnosti na základe personálneho rozhodnutia ministra vnútra dočasne pozbavený výkonu štátnej služby a všetky úkony spojené s plnením úloh a činnosťou Úradu inšpekčnej služby vykonáva poverený služobný funkcionár tohto úradu," doplnila riaditeľka tlačového odboru ministerstva vnútra Barbara Túrosová. Dodala, že rozhodnutia boli prijaté v súlade so zákonom o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru.

Ak sa vláda stotožní s návrhom na odvolanie riaditeľa inšpekcie, postúpi ho na posúdenie výboru pre obranu a bezpečnosť. V prípade, že výbor odporučí jeho odvolanie aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov výboru, vláda riaditeľa Úradu inšpekčnej služby z funkcie odvolá.

Národná kriminálna agentúra zadržala Adriána Szabóá minulý týždeň. Celkovo obvinila troch ľudí. Korupčná trestná činnosť mala spočívať "v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti, minimálne vo výške 20.000 eur". Špecializovaný trestný súd v Pezinku rozhodol, že nebude stíhaný väzobne. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor proti nemu podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá