Smer a Hlas chcú Sputnik aj pre ľudí nad 60 rokov. Hovoria o veľkom záujme seniorov

Smer a Hlas chcú Sputnik aj pre ľudí nad 60 rokov. Hovoria o veľkom záujme seniorov
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Strany Smer-SD a Hlas-SD žiadajú vládu aj rezort zdravotníctva, aby umožnili očkovanie vakcínou Sputnik V aj ľuďom nad 60 rokov. Argumentujú tým, že o ruské vakcíny je v tejto vekovej kategórii veľký záujem, a tiež, že očkovanie starších ľudí je v Rusku povolené od septembra minulého roka.

Poslanec Národnej rady SR Erik Tomáš zdôraznil, že očkovanie na Slovensku musí byť striktne dobrovoľné. Najlepším riešením je podľa jeho slov voľný výber vakcín. Hovorí, že antikampaň voči Sputniku V vytvára koalícia sama.

Záujem o ruskú vakcínu vo vekovej kategórii od 60 rokov potvrdila aj Valéria Pokorná z Jednoty dôchodcov Slovenska. Presné číslo však uviesť nevedela. Poukázala na množstvo telefonátov a emailov.

Opozičný poslanec Ľuboš Blaha viní z nemožnosti očkovania starších ľudí ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO). Podľa jeho slov minister toto očkovanie sabotuje. Blaha považuje Sputnik V za jednu z najkvalitnejších vakcín proti ochoreniu COVID-19, pričom sa odvolal na vedecký časopis The Lancet.

Hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová v reakcii uviedla, že bezpečnosť pacienta je pre ministerstvo zdravotníctva prioritou, a preto sa rozhoduje na základe dôkladných odborných podkladov. "Z ruskej strany sme ešte požiadali o doloženie ďalších odborných podkladov a následne po ich preštudovaní a odbornom posúdení budeme informovať o záveroch," uzavrela.  

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá