Na začiatku pandémie to bolo vyše 50 percent. Teraz dôveruje vláde len 17 % ľudí

Na začiatku pandémie to bolo vyše 50 percent. Teraz dôveruje vláde len 17 % ľudí
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Vláde dôveruje v súvislosti so zvládaním pandémie 17,2 percenta respondentov. Na začiatku pandémie to bolo vyššie číslo, v apríli 2020 vláde dôverovalo až 56,2 percenta opýtaných. Vyplýva to z najnovších výsledkov kontinuálneho prieskumu Ako sa máte, Slovensko?

Prieskum realizovali v máji 2021. „Už z predchádzajúcich výskumov vieme, že respondenti, ktorí nedôverujú vláde, sú menej ochotní dodržiavať epidemiologické opatrenia. Veľmi podobné je to i s ochotou dať sa zaočkovať, ktorá zároveň súvisí i s dôverou vo vedu a zdravotníctvo,“ zdôraznil Robert Klobucký zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Zdravotníctvu veríme viac

Z prieskumu tiež vyplýva, že dôvera v zdravotníctvo a vo vedecké inštitúcie na Slovensku je veľmi podobná a od septembra stabilizovaná, dokonca s miernym nárastom. Zdravotníctvu v súčasnosti dôveruje 50,8 percenta a vedeckým inštitúciám na Slovensku 47,8 percenta respondentov.

Prieskum ukázal, že respondenti, ktorí viac dôverujú slovenskej vláde pri zvládaní epidémie, sú ochotnejší dať sa zaočkovať a naopak až dve tretiny opýtaných, ktorí vláde vôbec nedôverujú, by sa zaočkovať nedali alebo s očkovaním váhajú.

Dôveryhodní vedci

Za najdôveryhodnejší zdroj informácií o očkovaní proti ochoreniu Covid-19 opýtaní pokladajú svojho lekára (51,7 percenta) a vedcov (43,5 percenta). „Za menej dôveryhodné pokladajú respondenti informácie z internetu a sociálnych sietí (11,7 percenta), od osobností spoločenského života (14 percent), od slovenskej vlády (14,6 percenta), z celoštátnych televízií a denníkov (17,1 percenta),“ dodali.

Prieskum iniciovali spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Jeho najnovšiu časť realizovali od 14. do 20. mája na vzorke 1000 ľudí. Výsledky sú reprezentatívne pre online populáciu Slovenska.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá