Žene sa podarilo dostať na slobodu. Za potrat bola odsúdená na 30 rokov

Žene sa podarilo dostať na slobodu. Za potrat bola odsúdená na 30 rokov
Zdroj foto: SITA/AP
V Salvádore prepustili v utorok na slobodu ženu, ktorú pôvodne odsúdili na 30 rokov za podstúpenie umelého prerušenia tehotenstva. Vo väzení strávila takmer deväť rokov.

Sara Rogelová (28) sa ešte ako 20-ročná študentka v ôsmom mesiaci tehotenstva pošmykla pri praní oblečenia. Zranenia jej pritom spôsobili samovoľný potrat, približuje spravodajská stanica CNN s odvolaním sa na jej právnikov. Jej rodina ju našla v bezvedomí a následne ju odviezla do nemocnice, kde ju zadržala polícia pre podozrenie z podstúpenia interrupcie. Súd ju následne odsúdil na 30 rokov väzenia za spáchanie "vraždy s priťažujúcimi okolnosťami".

Obhajobe sa však neskôr podarilo znížiť výšku trestu na desať rokov, na základe čoho mala byť žena prepustená z väzenia v októbri 2022. Súd napokon povolil predčasné podmienečné prepustenie Rogelovej, ktorá má však zákaz opustiť krajinu a musí absolvovať psychoterapiu, približuje AFP.

V konzervatívnom a silne katolíckom Salvádore, ktorý zároveň patrí medzi krajiny s najvyššou úrovňou zločinnosti, sú zakázané všetky interrupcie bez výnimky. V prípade, že súd umelé prerušenie tehotenstva klasifikuje ako "vraždu s priťažujúcimi okolnosťami", môže za ňu hroziť osem až 50 rokov väzenia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá