Cichanovská vystúpila na demonštrácii v Prahe: Nech žije Bielorusko

Cichanovská vystúpila na demonštrácii v Prahe: Nech žije Bielorusko
Zdroj foto: TASR/AP
Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská v pondelok za prísnych bezpečnostných opatrení vystúpila na demonštrácii "Společně za Bělorusko" na Staromestskom námestí v Prahe. Na podujatí sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí.

"Som hrdá na ľudí, ktorí naďalej verejne vyjadrujú podporu politickým väzňom. Iba my, ktorí dávame svoj odpor verejne najavo, môžeme dosiahnuť prepustenie tisícov nevinných väzňov," vyhlásila Cichanovská a poďakovala sa ľudom, ktorí prišli podporiť bieloruskú opozíciu. Počas svojho krátkeho vystúpenie tiež uvidela, že "iba strach a hrdosť" ju nútia pokračovať v tom, čo robí. "Nech žije Bielorusko!" uviedla na záver.

Okrem Cichanovskej na proteste proti režimu v Bielorusku a autokratickej vláde Alexandra Lukašenka vystúpili aj herečka Anna Geislerová, hudobík Jiří Macháček, ako aj niektorí členovia českého Senátu.

Cichanovská pricestovala na štvordňovú návštevu Česka v nedeľu večer. Na utorok má naplánované stretnutia s prezidentom Milošom Zemanom a premiérom Andrejom Babišom. V stredu vystúpi s prejavom v Senáte a stretne sa s ministrom zahraničných vecí Jakubom Kulhánkom. Z bezpečnostných dôvodov však nie je kompletný harmonogram jej návštevy verejne dostupný.

Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil označil v pondelok líderku bieloruskej opozície za právoplatnú víťazku prezidentských volieb, v ktorých vlani v auguste kandidovala proti dlhoročnému lídrovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá