Schválili liek na Alzheimerovu chorobu, má sa podávať vnútrožilovo

Schválili liek na Alzheimerovu chorobu, má sa podávať vnútrožilovo
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v pondelok schválil liek s názvom Aduhelm, ktorý podľa výrobcu spomaľuje priebeh Alzheimerovej choroby. Za posledných takmer 20 rokov nebol na liečbu tohto ochorenia schválený žiaden iný nový liek.

Nový liek vyvinula americká spoločnosť Biogen v spolupráci s japonskou farmaceutickou spoločnosťou Eisai Co. Aduhelm síce nedokáže Alzheimerovú chorobu zvrátiť ani vyliečiť, avšak monoklonálna protilátka s názvom aducanumab, ktorú liek obsahuje, podľa Biogenu spomaľuje priebeh ochorenia. Lieky, ktoré boli doteraz dostupné, len dočasne zmierňujú príznaky choroby.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv liek Aduhelm schválil aj napriek odporúčaniam výboru externých odborníkov FDA, ktorý sa vlani v novembri vyslovil proti schváleniu látky aducanumab. Klinické štúdie podľa výboru totiž nepreukázali "presvedčivé dôkazy" o účinnosti tejto látky pri spomaľovaní priebehu Alzheimerovej choroby.

Liek sa má pacientom podávať vnútrožilovo raz za štyri týždne. Spoločnosť Biogen zatiaľ nezverejnila cenu liečby, avšak odhaduje sa, že ročne by táto terapia mohla stáť od 30.000 dolárov (24.597 eur) do 50.000 dolárov (40.995 eur).

Najbežnejšia forma demencie

Alzheimerová choroba je najbežnejšou formou demencie. Len v Spojených štátoch amerických ňou trpí takmer šesť miliónov ľudí. Meno dostala podľa nemeckého psychiatra a neuropatológa Aloisa Alzheimera (1864 – 1915), ktorý na začiatku 20. storočia skúmal mozog starších ľudí s demenciou. V roku 1906 popísal prvýkrát anatomické poruchy, ktoré pozoroval na mozgu 51-ročnej pacientky. Bola postihnutá nielen demenciou, ale trpela aj halucináciami a poruchami orientácie.

Medzi prejavy Alzheimerovej choroby patria poruchy pamäti a jazykových a rečových schopností, narušenie zrakovej i priestorovej orientácie, poruchy intelektuálnych funkcií, zmeny osobnosti a poruchy spánku či depresívne až úzkostné nálady. Vedci sa stále snažia pochopiť genetické a environmentálne príčiny tejto choroby.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá