Krok Mičovského nesie rukopis OĽANO. Hnutie zorganizovalo podpornú kampaň, tvrdí politologička

Aktualizované:
Krok Mičovského nesie rukopis OĽANO. Hnutie zorganizovalo podpornú kampaň, tvrdí politologička
Zdroj foto: TASR/Pavol Zachar
Rozhodnutie ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského stiahnuť svoju demisiu nesie jasný rukopis hnutia OĽANO a ich komunikačných manažérov vyvliecť sa z rozhodnutia. Uviedla to politologička z Univerzity Komenského v Bratislave Darina Malová.

V OĽANO podľa nej zrejme nenašli dostatočne spoľahlivého človeka a hnutie sa rozhodlo zorganizovať podpornú kampaň.

Podľa politologičky z UK Anety Világi by bolo vhodné, aby politici podávali demisiu s plnou vážnosťou, aby sa z takej inštitúcie, ako je "vyvodzovanie politickej zodpovednosti", nestalo bezobsažné gesto.

Podobne sa správal Mečiar

Malová hovorí, že v dejinách demokratického Slovenska nejde o novinku. Veľmi podobne sa podľa nej správal aj Vladimír Mečiar po tom, keď bol odvolaný ako premiér za Verejnosť proti násiliu. "Bola tam tiež zorganizovaná kampaň, vtedy to boli ešte štátne podniky. Manažéri v štátnych podnikoch zorganizovali práve takúto hlasnú podporu pre Vladimíra Mečiara," ozrejmila.

Otázne, či došlo k dramatickej zmene

 Ak chcel Mičovský demisiu podať ako vyvodenie osobnej zodpovednosti za chybný úsudok či nedostatočné preverenie kandidátky pri nominácii v rámci svojho rezortu, tak je podľa Világi otázne, či od podania demisie k dnešnému dňu došlo k tak dramatickej zmene vo vyhodnocovaní situácie, aby túto zodpovednosť viac nepociťoval. "Predpokladám, že v čase podávania demisie si bol plne vedomý zodpovednosti za vedenie rezortu, vrátane lesníckej časti, aj za reformy, ktoré plánoval," skonštatovala. Politici by preto podľa nej mali konať s plnou vážnosťou.

Z právnického hľadiska nie je podľa Malovej zakázané postupovať tak, ako to urobil Mičovský. "Keď nejaký proces nie je konkrétne upravený, tak to je možné. Neviem, aké právomoci má v tejto situácii pani prezidentka," dodala Malová.

Ústava tento akt nepozná

Világi pripomenula, že Ústava SR akt "stiahnutia demisie" nepozná. "Naposledy sme tu mali podobný pokus pri ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi a už vtedy ústavní právnici upozorňovali na to, že po podaní demisie prezidentovi či prezidentke môže minister ostať vo funkcii, len ak prezidentka demisiu neprijme alebo ak ju prijme a premiér na uvoľnený post navrhne opätovne toho istého človeka," priblížila politologička.

Na stiahnutie demisie vyzýval Mičovského generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tomáš Čuka a širšie vedenie podniku. Podporu výzve vyjadrili aj zamestnanci Štátnych lesov Tatranského národného parku a Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič.

Mičovský podal demisiu pred týždňom po podozreniach z korupcie u svojej nominantky. V pondelok však oznámil, že demisiu sťahuje. Odôvodnil to množstvom podporných vyhlásení na svoju adresu a tým, že nechce utekať z boja.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá