Ľudia zdieľali hoax. Variant koronavírusu Delta existuje a prvýkrát ho identifikovali v Indii

Ľudia zdieľali hoax. Variant koronavírusu Delta existuje a prvýkrát ho identifikovali v Indii
Zdroj foto: TASR/AFP - Prahash Singh
Tisíce slovenských používateľov Facebooku zdieľali koncom mája príspevky, podľa ktorých indická vláda oficiálne poprela existenciu takzvaného "indického variantu" koronavírusu. Toto tvrdenie je však zavádzajúce.

India uznáva existenciu tzv. Delta variantu, známeho aj ako B.1.617.2, odmieta len spojenie názvu svojej krajiny s týmto variantom. Ten však prvýkrát identifikovali práve v Indii a Svetová zdravotnícka organizácia ho označila za epidemiologicky závažný.

Prítomnosť bola potvrdená aj u nás

WHO aj Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb používali ako oficiálny názov pre variant koronavírusu, ktorý identifikovali v Indii, označenie B.1.617. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky informoval, že WHO zaviedla k 31. máju 2021 zjednodušený systém pre identifikáciu jednotlivých variantov pomocou gréckych písmen, pričom jedna z podskupín variantu B.1.617 sa nazýva Delta a prvýkrát ho objavili v Indii v októbri 2020.

Prítomnosť variantu bola v prvej polovici mája 2021 potvrdená aj na Slovensku. ÚVZ SR 12. mája uviedol, že osoba z Bratislavského kraja, u ktorej bol variant potvrdený, prišla na Slovensko z Indie.

Rozšírisil sa do 53 teritórií

Na rozdiel od toho, čo sa tvrdí v zavádzajúcich príspevkoch na Facebooku, indická vláda nepopiera existenciu variantu B.1.617. Napríklad v máji 2021 indické ministerstvo zdravotníctva vydalo tlačovú správu, v ktorej uviedlo, že B.1.617 prispieva k nárastu prípadov koronavírusu v regiónoch Maháraštra, Karnátaka a Dillí.                      
Podľa správy WHO z 25. mája sa variant pôvodne identifikovaný v Indii rozšíril už do 53 teritórií po celom svete. India zaznamenala k 2. júnu 2021 takmer 28,5 milióna prípadov ochorenia COVID-19 a viac ako 335.000 obetí, pričom B.1.617.2 bol v posledných mesiacoch dominantným variantom.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá