Colníci zachytili falzifikáty odevov či hračiek. Výška škody predstavuje tisíce eur

Colníci zachytili falzifikáty odevov či hračiek. Výška škody predstavuje tisíce eur
Zdroj foto: TASR/Colný úrad Bratislava
Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Bratislava zachytili počas prvých troch mesiacov tohto roka falzifikáty obuvi, odevov, kabeliek i hračiek. Tovar porušoval práva duševného vlastníctva, výška škody predstavuje tisícky eur.

Odosielatelia sú najčastejšie z Ázie

Bratislavskí colníci podľa jej slov neustále riešia tovar porušujúci colné predpisy. "Za prvé mesiace tohto roka zaistili 23 zásielok porušujúcich práva duševného vlastníctva, z nich 13 zaznamenala poštová pobočka a desať pobočka na medzinárodnom letisku M. R. Štefánika," priblížila hovorkyňa bratislavského colného úradu Drahomíra Adamčíková.

Ako uviedla, príslušníci finančnej správy na poštovej pobočke zadržali napríklad deväť zásielok preposlaných z Holandska, ktorých odosielateľom však boli osoby z Číny. V balíkoch sa nachádzali napodobeniny značkových tenisiek či oblečenia. V rukách colníkov zostali aj obľúbené stavebnice. Podľa Adamčíkovej tieto hračky patria medzi rozšírené falzifikáty na trhu.

Aj príslušníci finančnej správy z pobočky na letisku sa tento rok stretli s rôznymi imitáciami oblečenia či módnych doplnkov svetoznámych značiek, ktoré si fyzické osoby dali poslať z Taiwanu, Číny či Malajzie.

Môžu byť zdraviu škodlivé

Colný úrad opakovane upozorňuje verejnosť, že falzifikáty môžu byť zdraviu škodlivé a porušujú práva duševného vlastníctva. "Na ich výrobu sa používajú nekvalitné materiály alebo ich lacné náhrady. Výrobky nie sú spoľahlivo testované a neprechádzajú žiadnou kontrolou. Spotrebitelia by mali mať na pamäti, že touto kúpou podporujú organizovaný zločin, kriminalitu, šedú ekonomiku, detskú prácu, nezamestnanosť aj terorizmus," dodala hovorkyňa.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá