Požiar skládky v Budmericiach preverovala inšpekcia

Požiar skládky v Budmericiach preverovala inšpekcia
Zdroj foto: HAZZ
Požiar skládky v Budmericiach.
Na skládke nebezpečného odpadu pri obci Budmerice v okrese Pezinok, ktorú vo štvrtok zachvátil požiar, bola v piatok ráno vykonaná hĺbková enviromentálna kontrola. Okrem Slovenskej inšpekcie životného prostredia sa jej zúčastnila aj výjazdová skupina Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Pezinku.

"Kontrola bola zameraná na dodržiavanie predpísaných podmienok stanovených v integrovanom povolení. Trestné stíhanie vo veci doposiaľ začaté nebolo. Ďalší postup bude stanovený na základe výsledkov kontroly SIŽP," spresnila bratislavská krajská policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková. 

Ľudia nemali vychádzať von

Požiar na skládke, ktorú prevádzkuje spoločnosť Istrochem Reality, vypukol vo štvrtok pred 10.00 h. Hasičom sa ho podarilo uhasiť v popoludňajších hodinách. V okolitých obciach sa merala aj kvalita ovzdušia. Všetky merania boli s negatívnym výsledkom a neboli namerané žiadne zvýšené hodnoty. Mestá Pezinok a Modra i viaceré okolité obce však vyzývali svojich obyvateľov, aby si pre požiar skládky vo svojich domoch a bytoch pozatvárali okná a zdržiavali sa v interiéri.

Prípadom sa už zaoberá aj Slovenská inšpekcia životného prostredia. Ešte vo štvrtok avizovala, že na mieste vykoná kontrolu. "Budeme podrobne analyzovať vyhorenú sutinu, uložený odpad, a odoberieme vzorky, aby bolo možné preukázať, čo spôsobilo požiar, či sa dodržali predpísané podmienky stanovené v integrovanom povolení a či sa na skládke nenachádzal aj odpad iný, ako to spomínané povolenie umožňuje," priblížila pre TASR hovorkyňa inšpekcie Tamara Lesná.

Skládka spadá pod režim integrovanej prevencie a kontroly znečisťovania životného prostredia. Inšpekcia má nad prevádzkou štátny dozor, vydáva integrované povolenie na jej prevádzku, rozhoduje o jej uzatvorení a pravidelne vykonáva environmentálne kontroly v prevádzke. Na tejto skládke vznikol požiar aj v rokoch 2019 a 2020. Spoločnosť Istrochem Reality zatiaľ na otázky TASR nereagovala.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá