Výjazdový tím zvládol v Banskobystrickom kraji zaočkovať tisíce ľudí

Výjazdový tím zvládol v Banskobystrickom kraji zaočkovať tisíce ľudí
Zdroj foto: TASR/AP
Výjazdový vakcinačný tím v Banskobystrickom samosprávnom kraji zaočkoval proti novému koronavírusu 3742 klientov domovov sociálnych služieb. Informovala o tom hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Ružena Maťašeje.

Desiatky domovoch sociálnych služieb

Vakcinačný tím organizovala nemocnica v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom. Klientov v 82 domovoch sociálnych služieb očkovali v mesiacoch február až máj tohto roka oboma dávkami vakcíny.

Výjazdové očkovanie sa týkalo ľudí v domovoch sociálnych služieb, ktorí patrili k rizikovej skupine šíriacej sa infekcie a nemali možnosť prísť do vakcinačného centra osobne. Kraj podľa hovorkyne poskytol prepravu, zabezpečoval organizáciu a komunikáciu s jednotlivými zariadeniami a vyčlenil sestru, ktorá pomáhala s aplikáciou vakcín v zariadeniach, kde sestru nemali. 

Na vakcíny dohliadala farmaceutka

„Nemocnica zabezpečovala plánovanie, zostavovanie očkovacích tímov, prípravu ambulantných správ a potvrdení o očkovaní, spracovanie dokumentácie zasielanej na ministerstvo zdravotníctva a najmä prípravu vakcín,“ zhrnula Maťašeje s tým, že vakcína Pfizer/Biontech má zložitý chladiaci reťazec, preto pri vzdialenejších lokalitách musela byť súčasťou výjazdového tímu aj farmaceutka. „Transportovala vakcíny v chladničke a na mieste zabezpečovala riedenie, aby bola zaistená ich 6-hodinová účinnosť,“ poznamenala.

„U žiadneho z klientov zariadení, v ktorých sme očkovali, nebola významnejšia reakcia, ojedinele sa vyskytli nezávažné prejavy ako bolesti ruky, zvýšená teplota,“ zhodnotil koordinátor výjazdového vakcinačného tímu Daniel Ján Havaj.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá