Neviete čo s nenoseným oblečením? Nevyhadzujte ho a inšpirujte sa týmito trikmi

Neviete čo s nenoseným oblečením? Nevyhadzujte ho a inšpirujte sa týmito trikmi
Zdroj foto: SITA/AP (ilustračné)
Nenosené či poškodené oblečenie nemusí skončiť ako odpad na skládke komunálneho odpadu alebo v recyklácii. Zachrániť alebo osviežiť obľúbené "kúsky", ktoré pre ich stav nie je vhodné odniesť ani na charitu, sa dá "jednoduchými trikmi", kvalitné textilné materiály je však zvyčajne možné využiť aj na výrobu ďalších úžitkových predmetov.

Je to ekonomické a zároveň ekologické, stačí len popustiť uzdu svojej fantázie, povedala Silvia Varčová z Humenného, ktorá sa upcyklácii textilu venuje od útleho detstva. "Často sa stačí vrátiť k zvykom z minulosti, na diery na kolenách prišiť záplaty, menšie dierky prekryť pestrofarebnou výšivkou alebo nažehľovačkou, "odrazu" krátke nohavice našej ratolesti predĺžiť pásom farebnej látky. Niekedy stačí prišiť len pár gombíkov, alebo našiť traky," vymenovala niekoľko spôsobov udržania textilného výrobku v užívaní absolventka odboru textilný dizajn na Heriot-Watt University v škótskom Edinburghu Varčová.

Zo zvyšku trička nemusí byť len handra

Keďže sa upcyklácia - proces, pri ktorom nepotrebný predmet dostáva ľudským úsilím novú podobu či formu, respektíve, keď už samotná výroba spotrebného tovaru podlieha kritériám udržateľnosti - dostala i na módne móla "haute couture", a textilný priemysel je v súčasnosti zároveň diskutovanou environmentálnou témou, podľa Varčovej slov sa netreba báť pustiť sa s prerábaním oblečenia i do väčších projektov.

"Z opotrebovaných manželových tričiek vystrihávam zaujímavé motívy a pomocou nažehľovacej látky ich aplikujem na iné tričko, nátelník, tašku," priblížila a podotkla, že zo zvyšku trička tiež nemusí byť len handra. Dá sa rozstrihať na prúžky a z nich uháčkovať podsedák, koberec, kôš na drobnosti, pelech pre domáceho miláčika či taburetku. "V jednej rodine som dokonca videla, že si z takéhoto materiálu uháčkovali malú handričku, s ktorou umývali riad. Keďže je to bavlna, dá sa jednoducho vyprať a namiesto použitia jednej "umelej" hubky týždenne, tak máte handričku na opakované použitie," doplnila.

Môžu slúžiť ďalšie roky

Okrem bavlnených tričiek je podľa Varčovej na domácu upcykláciu, vzhľadom na svoju dlhú životnosť, veľmi vhodným materiálom aj denim. "Nepoužívané nohavice sa dajú prešiť na sukňu, alebo sa z nich dá veľmi jednoducho ušiť taška či batoh, ktoré vedia slúžiť ďalšie roky. Z vreciek z riflí sa dá urobiť nástenný organizér, z malých kúskov dekorácie na stenu, obliečky na dekoratívne vankúše či patchworkové deky," ozrejmila s tým, že rôzne odtiene modrej na jednom kuse bytového doplnku vedia pri troche fantázie vytvoriť "úžasné obrazce" a novovzniknuté produkty tak nemusia byť len funkčné, ale i estetické.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá