Hľadanie nezvestných má byť jednoduchšie. Interpol predstavil novú databázu

Hľadanie nezvestných má byť jednoduchšie. Interpol predstavil novú databázu
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Medzinárodná policajná organizácia Interpol v utorok predstavila novú globálnu databázu, ktorá má uľahčiť identifikáciu nezvestných osôb a neznámych ľudských pozostatkov prostredníctvom DNA ich rodinných príslušníkov.

Podľa šéfa Interpolu Jürgena Stocka má každá krajina nevyriešené prípady, ktoré vlastnými prostriedkami nedokáže vyšetriť. Za účelom identifikácie nezvestných osôb má databáza s názvom I-Familia zhromažďovať údaje o DNA príbuzných ľudí, z ktorých mnohí sú nezvestní v dôsledku zločinov, konfliktov, nehôd alebo prírodných katastrof.

Ako uvádza Interpol na svojej webovej stránke, prostredníctvom databázy I-Familia je DNA profily príbuzných nezvestných osôb na celom svete možno porovnať s profilmi DNA neznámych ľudských pozostatkov pomocou hľadania ich vzájomnej zhody. Táto metóda sa často používa, keď vyšetrovatelia nemajú k dispozícii vzorku - či už od lekára, alebo z predmetu osobnej potreby, ako je zubná kefka -, s ktorou by mohli porovnať DNA nezvestnej osoby.

"Identifikácia nezvestných osôb na celom svete bola vždy náročná z dôvodu nedostačujúcich postupov pri výmene údajov v kombinácii s vedeckou zložitosťou štatistickej interpretácie," uviedol Arnoud Kal, hlavný forenzný vedec z Holandského forenzného ústavu - jedného z popredných svetových forenzných laboratórií.

Len v minulom roku bolo podľa informácií Interpolu vydaných viac ako 12.000 medzinárodných hlásení o nezvestných osobách. Interpol, ktorý má hlavnú centrálu vo francúzskom Lyone, je so svojimi 194 členskými krajinami najdôležitejšou medzinárodnou policajnou organizáciou.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá