Svojich blízkych s koronavírusom môžete navštíviť v nemocnici

Svojich blízkych s koronavírusom môžete navštíviť v nemocnici
Zdroj foto: TASR/Michal Svitok
Ministerstvo zdravotníctva vydalo usmernenie pre ústavné zdravotnícke zariadenia, ktorým určilo pravidlá, za akých je návšteva príbuzných pacientov s novým koronavírusom možná.

Zadefinovali pravidlá

Nemocnice majú zverejniť pravidlá aj na svojich webových stránkach a pri vstupe na Covid oddelenie, respektíve do červených zón. Pripomenula to Lenka Straková z iniciatívy Skutočné obete, ktorá združuje priamych pozostalých po obetiach ochorenia Covid-19. K chorým a umierajúcim sa tak dostanú nielen kňazi a duchovní, ale aj rodiny a priatelia. Iniciatíva v apríli zaslala vláde SR, ministerstvu zdravotníctva či hlavnému hygienikovi otvorený list, v ktorom žiadala o urýchlené vydanie povolenia na možnosť návštev pacientov s novým koronavírusom a na nastavenie jednotných pravidiel.

"Sme radi, že ministerstvo zdravotníctva vypočulo naše prosby a usmernilo nemocnice, aby umožnili návštevy pacientov s ochorením Covid-19. Konečne sú zadefinované pravidlá, o ktoré sme žiadali a ktoré počas vrcholiacej pandémie v zdravotníckych zariadeniach veľmi chýbali," skonštatovala Straková.

Treba dodržiavať aj opatrenia

Z usmernenia rezortu zdravotníctva vyplýva, že návštevy v nemocniciach v prvom až štvrtom stupni varovania (ružová, červená, bordová a čierna farba Covid automatu) sú možné s určitými obmedzeniami aj na Covid oddeleniach.

Umožnené sú návštevy iba k pacientom ťažko chorým s predpokladom dlhodobej hospitalizácie a zomierajúcim. Návštevy tiež musia dodržiavať prísne protiepidemické opatrenia. Vedie sa evidencia osôb, ktoré musia potvrdiť, že rozumejú riziku návštevy pacienta s infekčným ochorením a preberajú zodpovednosť v prípade prenosu infekcie od navštíveného pacienta.

Na návštevu môžu prísť naraz maximálne dve osoby. Režim možných návštev na oddelení, kde sú hospitalizovaní pacienti s ochorením Covid-19, majú nemocnice zverejniť na svojich webových stránkach a pri vstupe na oddelenie.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá