Európska komisia schválila vakcínu od Pfizeru pre deti vo veku 12-15 rokov

Európska komisia schválila vakcínu od Pfizeru pre deti vo veku 12-15 rokov
Zdroj foto: TASR/AP
Európska komisia v pondelok oficiálne schválila použitie vakcíny od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech pre deti vo veku od 12 do 15 rokov v členských štátoch EÚ. Urobila tak po tom, čo minulý piatok tejto očkovacej látke udelila povolenie pre uvedenú vekovú skupinu Európska agentúra pre lieky.

Očkujú už v USA a Kanade

"Členské štáty sa teraz môžu rozhodnúť pre rozšírenie očkovania aj pre mladých ľudí," uviedla na Twitteri eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová. Dodala, že v záujme dosiahnutia cieľa "ukončiť (súčasnú zdravotnú) krízu sa počíta každá dávka (vakcíny).

Pfizer/BioNTech je prvou očkovacou látkou proti chorobe COVID-19 schválenou v EÚ pre spomínanú vekovú kategóriu. Už predtým ju povolili pre vekovú skupinu 12-15 rokov Kanada a Spojené štáty.

Konzorcium Pfizer/BioNTech koncom marca oznámilo, že jeho vakcína proti koronavírusu má v kategórii 12-15 rokov 100-percentnú účinnosť pri prevencii symptomatického priebehu pľúcnej choroby COVID-19. Doteraz túto vakcínu v EÚ podávali len osobám nad 16 rokov.

Darovanie vakcín chudobnejším

DPA upozorňuje, že šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus nedávno vyzval bohaté krajiny sveta, aby skôr než začnú s okamžitým očkovaním detí radšej darovali dávky vakcín chudobnejším štátom. V súčasnosti sa podľa jeho slov do nízkopríjmových krajín distribuuje len 0,3 percenta z celosvetového množstva dávok vakcín proti covidu.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá