Úradujúci šampióni si zaistili postup do štvrťfinále, zvíťazili nad Lotyšskom

30.5.2021 21:55

Hokejisti Fínska si na MS v Rige ako prví zaistili postup do štvrťfinále. V nedeľnom zápase zvíťazili nad Lotyšskom 3:2 po predĺžení a s 15 bodmi si upevnili prvé miesto v tabuľke B-skupiny. Úradujúci šampióni neskončia horšie ako druhí, predbehnúť ich môže jedine výber USA.

Suomi si zaistili postup do štvrťfinále, zvíťazili nad Lotyšskom

B-skupina: Fínsko - Lotyšsko 3:2 pp (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 4. Mäenalanen (Anttila, Tiivola), 36. Pakarinen (Pokka, Innala), 65. Lundell (Määttä) - 19. Dzierkals, 54. Dzierkals (Darzinš, Sotnieks). Rozhodovali: Bruggeman (USA), Fraňo (ČR) - McCrank (Kan.), Oliver (USA), vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0.

Fínsko: Säteri - Seppälä, Sund, Kaski, Määttä, Pokka, Ohtamaa, Nousiainen, Lindbohm - Anttila, Tiivola, Mäenalanen - Ojamäki, Lundell, Ruotsalainen - Pakarinen, Kontiola, Innala - Turunen, Ruohomaa, Karjalainen

Lotyšsko: Kalninš - Balinskis, Rubins, Sotnieks, Cibulskis, Zile, Freibergs, Jaks - Krastenbergs, Abols, Keninš - Dzierkals, Indrašis, Darzinš - Redlihs, Džerinš, Karsums - Rih. Bukarts, Marenis, Rob. Bukarts - Skvorcovs

Fíni začali zostra a ich úsilie prinieslo gólové ovocie už v 4. minúte. Anttilovu "žabku" vyrazil Kalninš pred seba a puk sa od holene Mäenalanena odrazil za jeho chrbát - 1:0. Videozáznam potvrdil regulárnosť gólu, fínsky strelec totiž nehral nohou úmyselne. Lotyši postupne vyrovnali hru a v závere prvej periódy aj skóre. Dzierkals pohotovo vystrelil z osi klziska, Darzinš dobre clonil pred Säterim, ktorý mal zakrytý výhľad a puk prepadol do jeho siete - 1:1.

Aj do druhej tretiny vstúpil tím organizátora šampionátu aktívne, v 26. minúte po závare takmer skóroval Džerinš. Zápas mal rýchle tempo, útoky sa prelievali z jednej strany klziska na druhú. V 31. minúte mali dobrú príležitosť Fíni, pokus Turunena zneškodnil Kalninš pravým betónom.

Suomi v závere prostrednej 20-minútovky vystupňovali tlak a podarilo sa im druhýkrát v zápase ísť do vedenia. Strelu Pokku od modrej čiary tečoval Pakarinen a Kalninš už nestihol zareagovať na zmenu trajektórie puku - 2:1. Lotyšom sa naskytla šanca vyrovnať pri vylúčení Pokku v tretej tretine, lenže Fíni aj zásluhou obetavých defenzívnych zákrokov vyviazli z oslabenia bez ujmy. Napokon sa Lotyši dočkali v 54. minúte, Dzierkals šikovne tečoval nahodený puk od Darzinša a druhýkrát v zápase prekonal Säteriho - 2:2. V dramatickom závere sa snažil Mäenalanen prestreliť lotyšského brankára, ale neuspel. Aj v predĺžení držal Kalninš svoj tím nad vodou, no štyri sekundy pred koncom si ho bekhendovým blafákom vychutnal Lundell a rozhodol - 3:2.