Netanjahuov rival Bennett sa pokúsi vytvoriť vládu s opozičnými stranami

Izraelský pravicový politik Naftali Bennett v nedeľu oznámil, že jeho strana Jamina (Pravica) sa pokúsi vytvoriť koaličnú vládu s politickými oponentmi dlhoročného premiéra Benjamina Netanjahua.

Ako píše agentúra AP, rozhodnutie šéfa tejto osadníkom naklonenej strany môže viesť k zosadeniu najdlhšie slúžiaceho premiéra v histórií židovského štátu Netanjahua. Bennett sa rozhodol pre alianciu s opozičným vodcom Jairom Lapidom z centristickej strany Ješ Atid (Budúcnosť existuje), ktorá vo voľbách z 23. marca skončila ako druhá, za Netanjahuovým pravicovým Likudom.

"Mojim zámerom je urobiť všetko pre to, aby sme spolu s mojim priateľom Jairom Lapidom zostavili vládu národnej jednoty, aby sme, ak Boh dá, spoločne zachránili krajinu pred chaosom a Izrael vrátili na správnu cestu," povedal Bennett na tlačovej konferencii.

Bývalý Netanjahuov poradca

Bennett, bývalý Netanjahuov poradca, svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že chcel predísť vypísaniu v poradí už piatych volieb za posledné dva roky. Jamina aj Likud sa hlásia k nacionalistickej ideológii, podľa Bennetta je však pre zástancov tvrdej línie momentálne nemožné vytvoriť koaličnú vládu.

Izraelský prezident Reuven Rivlin poveril sformovaním vládneho kabinetu Lapida po tom, čo sa po marcových voľbách Netanjahuovi nepodarilo vytvoriť vládu. Voľby z 23. marca boli v poradí štvrtými za posledné dva roky. Lapidová strana Ješ Atid má na vytvorenie kabinetu čas do stredy 23.59 h miestneho času (22.59 h SELČ).

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá