Matovič: Misia sa podarila. Oslobodili sme rukojemníkov koaličného partnera

Matovič: Misia sa podarila. Oslobodili sme rukojemníkov koaličného partnera
Zdroj foto: TASR/Pavel Neubauer
Záchranná misia sa podarila, ľudia a firmy sú oslobodené a nebudú rukojemníkmi jednej z koaličných strán. Tak okomentoval vicepremiér a minister financií Igor Matovič odsúhlasenie zvýšenia výdavkov rozpočtu o 3,74 miliardy eur poslancami národnej rady.

Novela bola vraj potrebná

Matovič zopakoval, že urobiť novelu zákona roka bolo potrebné pre silnú druhú vlnu pandémie nového koronavírusu. Minuloročný rozpočet sa pritom takisto zvyšoval, pretože sa očakávali práve vyššie výdavky v súvislosti s druhou vlnou, ktorá však naplno udrela začiatkom tohto roka. "Áno, keď minulý rok sme zvýšili prostriedky v rozpočte, nakoniec sme kopu z nich ušetrili, lebo sme ich nemuseli minúť na krytie následkov Covid-19, ale o to viac nám chýbajú v tomto rozpočte," ozrejmil Matovič.

Jedna miliarda eur na krytie následkov pandémie sa minula už vo februári tohto roka, skončila hlavne na rezorte práce. "Odvtedy sme začali vytvárať deficit v štátnom rozpočte mimo zákona, ktorý naplánoval hospodárenie na tento rok," podotkol minister s tým, že preto musel parlament požiadať o zvýšenie deficitu vzhľadom na vývoj vo verejných financiách. "Obrazne by som povedal, že dnešným dňom sa záchranná misia podarila a oslobodili sme rukojemníkov – či už ľudí, alebo firmy postihnuté covidom – ktorých náš koaličný partner, bohužiaľ, 17 dní držal ako rukojemníkov," dodal Matovič.

O tom, ako sa bude dlh konsolidovať, sa Matovič podľa svojich slov rozprával aj s ministrami financií ostatných členských štátov EÚ, ako aj so zástupcami Medzinárodného menového fondu. Budúci rok ešte konsolidáciu neočakáva, zrejme k nej dôjde až v roku 2023.

Spokojný je aj premiér

Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský pripomenul, že väčšina vecí, ktoré sa majú zo zvýšených výdavkov hradiť, je už odsúhlasená vládou, ministerstvami a niektoré už aj parlamentom. Takisto zdôraznil, že sa ešte nevie, či nás nečaká tretia vlna pandémie alebo niečo iné.

Premiér Eduard Heger sa poďakoval poslancom, že novele rozpočtu vyjadrili podporu. „Stalo sa to, čo som očakával, som rád, že Národná rada SR schválila rozpočet, pretože bol potrebný. Prichádza to v správny čas a môžeme pokračovať aj v pomoci,“ podotkol Heger. Koaličná strana Za ľudí sa vyjadrila, že novela rozpočtu je výsledkom kompromisu, ktorý sa rodil veľmi ťažko. Podľa podpredsedu strany Juraja Šeligu by bolo dobré, keby rezort financií zverejnil všetky položky, na ktoré pôjdu dodatočné peniaze. Je podľa neho dôležité, aby bolo každé euro vynaložené efektívne, avšak zdôraznil, že dlh nikoho neteší.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá