Mala patriť k vyhynutým. Objav vzácnej korytnačky dáva novú nádej

TA3/TASR
30.5.2021 13:00

Genetické testy potvrdili, že korytnačka objavená v roku 2019 na ostrove Fernardina v súostroví Galapágy patrí k druhu Chelonoidis phantasticus, o ktorom sa predpokladalo, že vyhynul pred viac ako sto rokmi.

Mala patriť k vyhynutým. Objav vzácnej korytnačky dáva novú nádej
Twitter/Gustavo Marique

"Predpokladalo sa, že vyhynula pred viac ako 100 rokmi. Opätovne sme potvrdili jej existenciu," napísal na Twitteri Gustavo Marique, ekvádorský minister životného prostredia. Pripomenul, že v roku 2019 objavili korytnačku z druhu Chelonoidis phantasticus.

Veria, že druh zachránia

Experti v oblasti genetiky na Yalovej univerzite v USA porovnali DNA tejto samice korytnačky objavenej v roku 2019 so vzorkou z roku 1906. Túto vzorku, ktorá sa nachádza v múzeu, získali počas expedície uskutočnenej akadémiou vied z amerického štátu Kalifornia.

Chelonoidis phantasticus z ostrova Fernandina je jedným z pätnástich druhov obrovských korytnačiek pochádzajúcich zo súostrovia Galapágy, pripomína AFP.

"Tento objav bez pochyby obnoví našu nádej na obnovenie tohto druhu s cieľom vyhnúť sa podobnému osudu, aký postihol Osamelého Georgea," povedal Danny Rueda, riaditeľ národného parku na Galapágach.

Osamelý George bol jediný známy svojho druhu

Osamelý George (Lonesome George), ktorý uhynul v júni 2012 vo veku vyše 100 rokov bez potomkov, bol posledným známym jedincom druhu Chelonoidis abingdonii, ktorý žil na galapágskom ostrove Pinta.

Galapágy ležia 906 kilometrov západne od pevninského Ekvádoru. Sú na zozname Svetového dedičstva UNESCO ako územie so vzácnou flórou a faunou, ktorá inšpirovala Charlesa Darwina k vytvoreniu evolučnej teórie.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok