Vyšetrujú údajné zneužitie eurofondov pri prestavbe ZŠ

Vyšetrujú údajné zneužitie eurofondov pri prestavbe ZŠ
Zdroj foto: SITA
Vo Varíne vyšetrujú zneužitie eurofondov, súvisiace s úpravou základnej školy. Ako informuje denník Sme, rekonštrukciu za vyše jeden a pol milióna eur Varínu schválili, keď do funkcie ministra životného prostredia nastúpil Marián Janušek zo SNS.

Bývalý riaditeľ školy Jozef Košút už počas opráv upozorňoval starostu Karola Stráskeho, tiež zo SNS, na konkrétne nedostatky a podozrenia. Strásky podľa neho neurobil nič. Neskôr riaditeľa odvolal a podal na neho trestné oznámenie. Košút tvrdí, že obvinenia vykonštruovali.

Jeho listy z úradu zmizli. Policajné prezídium denníku potvrdilo, že vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil troch ľudí z poškodzovania finančných záujmov Európskeho spoločenstva a zo subvenčného podvodu. Stráskeho syn pre Sme povedal, že otec je v nemocnici. Sľúbil, že odovzdá odkaz a ozve sa, ale odvtedy nezatelefonoval.

Košút riadil školu od roku 2007. Tvrdí, že o rekonštrukcii hovorili v obci už dlho. Podľa jeho vyjadrenia bol prvý projekt podaný za takmer dva a pol milióna eur. Cenu museli znížiť o milión a za Janušeka uspeli. „K projektu som nemohol nič povedať. Potom som sa len pozeral, ako vyhadzujú tisíce eur zbytočne,“ povedal Košút pre Sme.

Základná škola musela napríklad zrušiť nové jazykové laboratórium s počítačmi, lebo v projekte bolo ďalšie. Nové dubové parkety sú na 60-ročnom podklade. Nové zariadenia kuchyne boli podľa Sme horšie ako predchádzajúce a iné ako v projekte. Neskôr na nich údajne vymenili štítky firmy Lotus za drahšiu taliansku Silko. Tri nové sprchy v umyvárni zas po čase nahradili tromi hydromasážnymi boxmi.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá