Zákaz letov nad Bieloruskom ohrozuje bezpečnosť cestujúcich, tvrdí Rusko

Zákaz letov nad Bieloruskom ohrozuje bezpečnosť cestujúcich, tvrdí Rusko
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Rusko v piatok vyhlásilo, že západné krajiny zákazom letov nad Bieloruskom ohrozujú bezpečnosť cestujúcich, informovala agentúra AFP.

Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo, spadajúca pod OSN, vo štvrtok oznámila, že vyšetrí Bieloruskom vynútený odklon komerčného letu a následné zadržanie Prataseviča.

"To, čo Západ urobil zavedením zákazu letov cez bieloruský vzdušný priestor, a to z politických dôvodov, je úplne nezodpovedné a ohrozuje to bezpečnosť cestujúcich,“ napísala na Facebooku hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Európska únia sa už v pondelok na summite dohodla, že zakáže lety bieloruských aerolínií do EÚ, a vyzvala letecké spoločnosti so sídlom v únii, aby nelietali cez bieloruský vzdušný priestor. Dôvodom je to, že bieloruské úrady donútili 23. mája na letisku v Minsku pristáť lietadlo spoločnosti Ryanair smerujúce z Atén do Vilniusu, pričom ho sprevádzala stíhačka MiG. Následne zadržali dvoch cestujúcich lietadla: 26-ročného Ramana Prataseviča, bieloruského novinára žijúceho v exile v Poľsku, a jeho 23-ročnú ruskú priateľku Sofiu Sapegovú, študujúcu vo Vilniuse.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá