Testovali, aké je riziko šírenia vírusu na hromadných podujatiach

Testovali, aké je riziko šírenia vírusu na hromadných podujatiach
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Podujatia za účasti verejnosti je možné organizovať aj v čase pandémie koronavírusu. Vyplýva to zo série testov vykonaných v Holandsku.

Výsledky testov preukázali, že sa koncerty, konferencie, športové zápasy a divadelné predstavenia môžu konať za dodržania stanovených podmienok, oznámila  vo štvrtok v Haagu organizácia Fieldlab Evenementen. 

Počas uplynulých niekoľkých mesiacov v Holandsku testovali riziko šírenia vírusu na rôznych hromadných podujatiach. Išlo o konferenciu, koncerty, futbalový zápas, divadelné predstavenia, hudobný festival, ale aj minulotýždňovú pesničkovú súťaž Eurovízia, ktorá sa konala v Rotterdame. Celý pilotný projekt prebiehal pod dohľadom expertov.

Analyzovali správanie návštevníkov

Na každom z týchto podujatí museli návštevníci predložiť negatívny test na koronavírus. Zároveň platili aj ďalšie požiadavky ako nosenie rúšok, pričom sa analyzovalo správanie návštevníkov v interiéri. Vedci napríklad skúmali, ako ďaleko sa kvapôčky šíria pri speve, tanci alebo kriku. Zisťovali tiež riziko infekcie pri státí, sedení a vo väčších skupinách. Napriek tomu, že počet infikovaných klesá, Holandsko stále zostáva krajinou s pomerne vysokým rizikom nákazy.

Vedci však na základe spomínanej série testov dospeli k záveru, že hromadné podujatia v dobre vetraných priestoroch je napriek tomu možné organizovať s relatívne nízkym rizikom nákazy. Rýchlotesty na koronavírus sú podľa nich nevyhnutné len na športových podujatiach, koncertoch v interiéri a festivaloch v exteriéri bez stálych miest na sedenie. Odborníci tiež zdôraznili, že návštevníci musia mať nasadené rúška, keď odchádzajú zo svojich miest na sedenie.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá