Novela o rozpočte je v druhom čítaní. SaS robí obštrukcie, tvrdí OĽANO

Aktualizované:
Novela zákona o štátnom rozpočte na tento rok sa dostala do druhého čítania. Návrh podporilo 77 poslancov zo 132 prítomných. Rokovanie však pokračuje v piatok, SaS totiž zvolala výbor na ráno a odmietla rokovať do noci.

Schôdza má pokračovať v piatok, pretože strana SaS zvolala finančný výbor na ráno a odmietla tak rokovanie do noci. OĽANO reagovalo s tým, že v tom nevidí problém, rozhodnutie ich však mrzí. Kolegovia zo SaS podľa nich robia obštrukcie.

Nočné rokovanie nebude

Poslanci národnej rady budú v rokovaní o novele štátneho rozpočtu a o ďalších bodoch programu rokovať až v piatok ráno. A to aj napriek tomu, že si len chvíľu pred prerušením schôdze odsúhlasili nočné rokovanie. Parlament totiž musí počkať na stanovisko finančného výboru k rozpočtu. Ten však jeho predseda Marián Viskupič (SaS) zvolal až na piatok ráno na 8.30 h.

Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) po večernom poslaneckom grémiu predložil procedurálny návrh, aby sa v rokovaní pokračovalo aj po polnoci, teda až do úplného prerokovania rozpočtu aj všetkých zvyšných bodov májovej schôdze. Plénum tento návrh odsúhlasilo. Proti bola ale koaličná SaS. Po schválení procedurálneho návrhu Kollár prerušil rokovanie, aby sa mohli zísť výbory. Podľa rokovacieho poriadku parlamentu totiž výbory nesmú rokovať v čase prebiehajúcej schôdze. Parlamentné výbory mali diskutovať o štátnom rozpočte, ktorý večer posunuli poslanci do druhého čítania a o ktorom rokujú v zrýchlenom režime.

Viskupič ale v pléne oznámil, že finančný výbor zvoláva až na ráno. "Výbor zvolávam zajtra o 8.30 h s tým, že 3,5 miliardy eur je tak veľká suma, že odmietame o nej rokovať v noci na výbore a takisto v noci v pléne,“ povedal. Kollár následne potvrdil, že bez Viskupičovho výboru rokovať nemôžu. A tak sa poslanci napokon miesto nočného rokovania zídu až ráno.

Rozpočet chcú navýšiť

Za rozpočet hlasovalo OĽANO, Sme rodina a Za ľudí. Poslanci SaS sa zdržali, tak ako avizovali. Proti hlasoval Smer-SD, ĽSNS aj nezaradení poslanci.  Celkové výdavky štátneho rozpočtu majú byť podľa novely zákona tento rok vyššie o 3,389 miliardy eur. Namiesto pôvodne plánovaných 23,9 miliardy eur by tak mali dosiahnuť 27,3 miliardy eur. Poslanci o návrhu rokujú v skrátenom legislatívnom konaní.

V rovnakej miere sa má zvýšiť aj plánovaný schodok rozpočtu, z necelých 8,1 miliardy eur na vyše 11,4 miliardy eur. V návrhu sa zvyšuje rezerva na negatívne vplyvy pandémie ochorenia COVID-19 o 2,404 miliardy eur. Na krytie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu vyčleňuje rezort financií dodatočných 984 miliónov eur.

"Pri zostavovaní štátneho rozpočtu na rok 2021 sa vychádzalo z údajov a prognóz, ktoré zohľadňovali negatívne dôsledky pandémie ochorenia COVID-19. V štátnom rozpočte na rok 2021 bola rozpočtovaná rezerva na negatívne vplyvy pandémie ochorenia COVID-19 v sume 1,04 miliardy eur. V dôsledku nepriaznivého vývoja situácie na Slovensku súvisiaceho s pandémiou sú však prostriedky tejto rezervy vyčerpané. Účelom návrhu zákona je preto zabezpečiť dofinancovanie opatrení zameraných na zmiernenie negatívnych následkov pandémie v roku 2021, ako aj ďalších výdavkov štátneho rozpočtu," zdôvodnilo MF SR.

Výdavky na zabezpečenie ďalších opatrení v celkovej sume 984,1 milióna eur majú najmä vytvoriť priestor na čerpanie prostriedkov v súvislosti s Plánom obnovy a odolnosti SR, zabezpečiť krytie zvýšených výdavkov na odvody do všeobecného rozpočtu EÚ či prostriedky na dofinancovanie železničných spoločností.

Matoviča mrzí "politikárčenie"

Novela tiež dopĺňa možnosť prostredníctvom Európskeho nástroja dočasnej podpory na zmiernenie rizík nezamestnanosti prevziať rámcový úver od EÚ na účely financovania výdavkov rozpočtovaných v štátnom rozpočte v rámci jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu kumulatívne do výšky 1 miliardy eur.

Rozprava k novele štátneho rozpočtu sa vo štvrtok niesla v znamení nezhôd medzi ministrom financií Igorom Matovičom a stranou SaS. Matovič skonštatoval, že ľuďom sľúbili "kopu vecí", ktoré, ak majú dosah na financie, musí pokryť štátny rozpočet. Podotkol, že ho mrzí "politikárčenie", ktoré zvolila jedna koaličná strana. Šéf parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS) poznamenal, že SaS sa snažila nájsť kompromisné riešenie, aby SR zvládla účet za COVID a zároveň, aby sa nezruinovali verejné financie.

Kompromis sa však nepodarilo nájsť. V záverečnej reči Matovič vyzval, aby "prestali robiť ako traja koaliční partneri užitočného idiota štvrtému koaličnému partnerovi, dokedy sa nepostaví zodpovedne k verejným financiám".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá