Kauza Judáš: Bývalý "siskár" Beňa spoznal svoj trest

Aktualizované:
Bývalý námestník Slovenskej informačnej služby Boris Beňa dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov. Rozhodol o tom sudca Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, ktorý vo štvrtok schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a Beňom obvineným za zločin prijímania úplatku a prečiny ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Rozsudok je právoplatný.

Obvinený Beňa sa vzdal práva na verejný proces a možnosti odvolať sa voči verdiktu.

Pôvodnú dohodu počas verejného zasadnutia modifikovali po tom, ako sudca Špecializovaného trestného súdu reagoval, že má výhrady k výške navrhovaného peňažného trestu 7-tisíc eur, a to aj vzhľadom na okolnosti prípadu. Označil ho za nízky. Beňa zaplatí dvojnásobok, s čím súhlasil, inak by sudca dohodu neschválil.

"Súhlasili sme s ňou preto, že bola v rámci zákona a chceli sme, aby sa konanie dnes právoplatne skončilo. K iným veciam, ako boli dnes na súde prejednané, sa nebudeme vyjadrovať," konštatoval Beňov obhajca Peter Kubina.

"Som rád, že to mám za sebou," uviedol pre médiá Beňa. Na otázku, čo bude teraz robiť, odpovedal: "Budem sa viac venovať rodine."

Prípad, v ktorom bol obvinený aj Lučanský

Beňa bol zadržaný v rámci akcie Judáš začiatkom decembra 2020. Medzi obvinenými boli v tomto prípade aj bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský, ďalší bývalý predstaviteľ SIS Peter G. a bývalí vysokopostavení funkcionári policajného zboru a finančnej správy. Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra 2020 zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.

V marci tohto roka NAKA zadržala a obvinila v súčasnosti už bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý zostáva vo väzbe. Spolu s Beňom mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40-tisíc eur. Úplatok mal byť údajne za to, aby SIS nesledovala Zoroslava Kollára.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá