Felix to dokázal. Skokom zo stratosféry prekonal rýchlosť zvuku

Rakúskemu extrémnemu športovcovi Felixovi Baumgartnerovi sa dnes podaril najvyšší a zrejme aj najrýchlejší voľný pád v histórii, pri ktorom zoskočil z kapsule pripevnej na špeciálnom héliovom balóne z výšky takmer 39 kilometrov (pôvodne plánovaná výška bola okolo 37 kilometrov) a ako prvý človek prekonal rýchlosť zvuku.

Pokus 43-ročného Salzburčana, ktorý predtým dvakrát odložili pre nepriaznivé poveternostné podmienky, sa začal s triapolhodinovým oneskorením pri meste Roswell v americkom štáte Nové Mexiko o 09.30 h miestneho času (17.30 h SELČ). Baumgartner sa naň pripravoval päť rokov.

Po 2,5 hodine, krátko pred 20.00 h SELČ, prestal balón stúpať. O 20.04 h SELČ Baumgartner otvoril dvere na tlakovej kapsuli, odpojil sa od podporných systémov a postavil sa na plošinu, z ktorej o 20.08 h SELČ skočil. O 20.12 h SELČ, po 4 minútach a 22 sekundách voľného pádu (neoficiálny údaj), sa Baumgartnerovi otvoril padák. Dovtedy padal miestami odhadovanou rýchlosťou asi 1200 km/h.

O 20.17 h SELČ Baumgartner dosadol na zem. Jeho voľný pád trval necelých 12 minút. Následne prepuklo v Roswelli obrovské nadšenie jeho najbližších, vrátane jeho otca.

Rakúšan zoskokom vytvoril štyri rekordy: najvyšší let balónom plneným héliom s posádkou (prekonal výšku 34.668 metrov, ktorú v roku 1961 dosiahli Victor Prather a Malcom Ross), najvyšší zoskok padákom (Joe Kittinger, Baumgartnerov mentor, skočil v roku 1960 z výšky 31.333 metrov), prvé prekonanie rýchlosti zvuku človekom a najdlhší voľný pád (podľa neoficiálnych odhadov však toto nedosiahol).

Či Baumgartner skutočne prekonal rýchlosť zvuku však bude známe až o niekoľko dní neskôr po vyhodnotení meraní. Rakúšan opakovanie zdôrazňoval, že mu ide o získanie významných vedeckých poznatkov pre vesmírne projekty. Prínos zoskoku je však medzi vedcami sporný.

Náklady na zoskok sa odhadujú na približne 50 miliónov eur, no sponzor Red Bull sa k nim oficiálne nevyjadril. Len prínos reklamného "cirkusu" okolo akcie prenášanej internetom do celého sveta sa však odhaduje na stovky miliónov eur. Na stránke You Tube sledovalo zoskok viac ako osem miliónov používateľov, čo 16-krát prekonalo doterajší rekord.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá